Iranul respinge acuzaţiile AIEA privind activităţile nucleare de la Parchin
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2012/04/iran_550x300_24645900.jpg)
„Astfel de declaraţii nu au o bază tehnică. Experţii ştiu că este vorba de simple pretexte”, a declarat Salehi.
AIEA a acuzat Iranul că efectuează la Parchin „activităţi care obstrucţionează considerabil capacităţile Agenţiei de a lansa verificări serioase”. Agenţia ONU suspectează că Iranul a testat în această zonă substanţe explozive care pot fi folosite şi în domeniul nuclear.
Purtătorul de cuvânt al Comisiei pentru Afaceri Externe a Parlamentului iranian, Hossein Naghavi Hosseini, a apreciat că raportul AIEA nu face decât să reia acuzaţii mai vechi, fără a avea niciun element nou.
Purtătorul de cuvânt al preşedintelui SUA Barack Obama a avertizat că Washingtonul este hotărât să împiedice Iranul să se doteze cu arme nucleare.