La Starbucks poţi lăsa bacşiş digital dacă plăteşti cu telefonul

Clienţii celui mai mare lanţ de cafenele din lume, Starbucks, vor putea lăsa bacşiş digial din vara anului 2013, în entităţile Starbucks din SUA.
Economica.net - S, 06 oct. 2012, 07:52
La Starbucks poţi lăsa bacşiş digital dacă plăteşti cu telefonul

Oficialii Starbucks, cel mai mare lanţ de cafenele din lume, au anunţat recent că în vara lui 2013 va fi disponibilă opţiunea bacşişului digital pentru clienţii care vor plăti nota la cafenelele Starbucks din SUA, cu ajutorul telefonului mobil, informează foxnews.com.

Starbucks a lansat recent o aplicaţie prin care clienţii îşi pot achita nota de plată dacă plătesc prin intermediul iPhone-ului, iPod-ului, BlackBerry-ului sau Android-ului.

Cum funcţionează aplicaţia

Clienţii descarcă aplicaţia Starbucks pentru iPhone de pe Apple.com şi îşi fac un cont Starbucks. Contul Starbucks poate fi alimentat cu cardul de credit sau debit al clientului. Aceştia vor primi şi un card Starbucks. Cardul poate fi reîncărcat gratuit iar clienţii pot opta inclusiv pentru reîncărcarea automată a cardului Starbucks la un anumit interval de timp.

Mai departe, clienţii achită consumaţia cu banii din contul Starbucks. Dacă pierd telefonul sau dacă le este furat, pot raporta pierderea contului Starbucks folosind procedura carduri pierdute care blochează contul.
Cardul Starbucks pentru iPhone funcţionează ca orice card de debit.

Detalii găsiţi pe pagina oficială a companiei, pe care o puteţi consulta aici.

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...