Ea a salutat intervenţia SUA în Venezuela ca fiind „un pas uriaş pentru umanitate, pentru libertate şi demnitate umană”, scrie Agerpres.
Machado a amintit că în octombrie i-a dedicat Premiul Nobel pentru Pace lui Trump şi a menţionat că a trebuit să părăsească în secret Venezuela pentru a călători la Oslo pentru a primi premiul, deşi a ajuns prea târziu pentru a participa la ceremonia oficială.
„De fapt, am vorbit cu preşedintele Trump pe 10 octombrie, aceeaşi zi în care a fost anunţat Premiul (Nobel pentru Pace), (dar) de atunci nu (am mai vorbit)”, a declarat Machado în cadrul programului „Hannity” de pe Fox News, primul acordat de lidera opoziţiei venezuelene de când SUA au lansat atacurile asupra Venezuelei şi l-au capturat pe Maduro, potrivit Reuters.
Premiul i-a fost acordat pentru lupta sa împotriva a ceea ce Comitetul Nobel norvegian a numit o dictatură. Machado – în prezent considerată pe scară largă cel mai credibil adversar al preşedintelui venezuelean detronat, Nicolas Maduro – a părăsit Venezuela luna trecută pentru a călători în Norvegia pentru a accepta premiul şi nu s-a mai întors de atunci.
Lidera opoziţiei a declarat că intenţionează să se întoarcă în Venezuela cât mai curând posibil.
Fără a specifica locul în care se află, Machado a criticat-o vehement pe fosta vicepreşedintă venezueleană Delcy Rodriguez, care a depus jurământul luni ca preşedinte interimar al Venezuelei, susţinând că a fost „unul dintre principalii arhitecţi ai torturii” atribuite guvernului de la Caracas.
Rodriguez şi-a exprimat disponibilitatea de a coopera cu Washingtonul, dar Machado consideră că fosta vicepreşedintă este „respinsă” de venezueleni, scrie AFP.
Machado a susţinut că opoziţia pe care o conduce va transforma Venezuela într-un centru energetic pe continentul american, va restabili statul de drept pentru a garanta securitatea investiţiilor străine şi va facilita întoarcerea venezuelenilor care, a spus ea, au fugit din ţară în timpul administraţiei Maduro. Lidera opoziţiei a susţinut că mişcarea sa va câştiga „peste 90% din voturi” în alegeri libere şi corecte.
Cu toate acestea, Trump a refuzat public să o susţină, declarând în weekend că Machado nu are suficient sprijin şi nici nu se bucură de respect în Venezuela pentru a conduce ţara.
Totodată, Trump a exclus organizarea oricărui tip de alegeri în Venezuela în următoarele 30 de zile, declarând într-un interviu acordat NBC că Statele Unite trebuie „mai întâi să pună ţara pe picioare”.
Deşi a afirmat că nu doreşte să se amestece în afacerile politice ale altor ţări, aşa cum SUA au făcut-o în Irak şi Afganistan în anii 2000, Donald Trump şi-a exprimat clar interesul pentru vastele resurse de petrol ale Venezuelei, cele mai mari rezerve dovedite de ţiţei din lume, notează AFP.