Mega-tranzacţie: Grupul japonez Suntory a preluat producătorul whisky-ului Jim Beam – 13,6 mld. dolari cash

Grupul japonez Suntory Holdings a preluat compania americană Beam, producătorul whisky-ului Jim Beam, pentru 13,6 miliarde dolari în cash, după o revenire puternică în ultimul deceniu a bourbon-ului american, care a ajuns în 2012 la cea mai ridicată producţie din 1973, potrivit Wall Street Journal.
Economica.net - mar, 14 ian. 2014, 09:39
Mega-tranzacţie: Grupul japonez Suntory a preluat producătorul whisky-ului Jim Beam -  13,6 mld. dolari cash

Beam Inc. mai deţine mărcile de bourbon Maker’s Mark şi Knob Creek şi este al doilea mare producător de whisky american, după Brown-Forman Corp., care produce printre altele Jack Daniel’s şi vodca Finlandia.

Producătorul de bere şi băuturi răcoritoare Suntory este în prezent pe locul 15 în lume după vânzările de băuturi alcoolice.

După perfectarea tranzacţiei, grupul japonez va urca pe poziţia a treia, după Diageo (Marea Britanie) şi Pernod Ricard (Franţa). Afacere de familie, Suntory a fost fondată în 1899 la Osaka, unde are sediul şi în prezent.

Beam este în prezent numărul 4 la nivel global, cu vânzări anual de aproape 2,5 miliarde de dolari.

Incluzând datoriile asumate de Suntory odată cu preluarea Beam, valoarea tranzacţiei se ridică la 16 miliarde de dolari.

Compania este bine poziţionată pentru a profita de pe urma revenirii în forţă a whisky-ului american tradiţional de Kentucky. Preferinţele consumatorilor se schimbă, pe măsură ce mulţi renunţă la alcoolul alb, vodca, cea mai bine vândută tărie din SUA, şi se reorientează către băuturi colorate, cu tradiţie.

Producţia de bourbon din SUA a crescut în 2012 la peste un milion de barili, cel mai ridicat nivel din ultimii 40 de ani. Distileriile au investit aproximativ 300 milioane de dolari în ultimii trei ani pentru creşterea capacităţii.

Whisky-ul nord-american – bourbon, de Tennessee şi canadian – a generat în perioada noiembrie 2012 – octombrie 2013 mai mult de jumătate din creşterea pieţei de tărie din SUA, evaluată la 21 miliarde de dolari, potrivit companiei de cercetare de piaţă Nielsen.

Beam se laudă cu o istorie de peste două secole: Jacob Beam a vândut primul butoi de whisky în 1795, urmat de şapte generaţii de maeştri distilatori. James „Jim” Beam a repornit oficial producţia după ridicarea Prohibiţiei în 1933.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...