Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 2 miliarde de lei de la băncile comerciale

Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 1,975 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de obligaţiuni de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR), relatează Agerpres.
AGERPRES - J, 29 ian. 2026, 16:53
Ministerul Finanțelor a împrumutat aproape 2 miliarde de lei de la băncile comerciale

Astfel, MF a atras 800,1 milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni de stat, cu o maturitate reziduală la 66 luni, la un randament mediu de 6,34% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, iar băncile au subscris 1,425 de miliarde de lei. Vineri este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 120,1 milioane de lei la randamentul stabilit joi pentru obligaţiuni.

De asemenea, ministerul a atras 1,175 de miliarde de lei printr-o altă emisiune de obligaţiuni de stat, cu o maturitate reziduală la 27 de luni, la un randament mediu de 6,08% pe an. Valoarea emisiunii a fost de 1 miliard de lei, iar băncile au subscris 3,270 de miliarde de lei. Vineri este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 176,3 milioane de lei la randamentul stabilit joi pentru obligaţiuni.

Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna ianuarie 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 10 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15%, respectiv 1,2 miliarde de lei, din valoarea nominală adjudecată la licitaţiile de referinţă, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.

Suma totală, de 11,2 miliarde de lei, este cu 6,025 de miliarde de lei mai mare faţă de cea care a fost programată în luna decembrie 2025, de 5,175 de miliarde de lei, şi va fi destinată refinanţării şi rambursării anticipate a datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

 

Împrumuturi după împrumuturi

Împrumuturile de astăzin vin după ce luni Ministeul Finanțelor a atras 2,4 miliarde de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat şi una de certificate de trezorerie cu discont.

Ministerul a împrumutat 1,409 miliarde de lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 45 luni şi un randament mediu de 6,22% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 800 de milioane de lei, iar băncile au subscris 3,039 de miliarde de lei.

Marți, MF a mai împrumutat 301,4 milioane de lei suplimentar la licitație de luni.

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...