Ministerul Mediului a primit raportul de control privind mina de aur și argint de la Certej și a transmis noi sarcini către Garda Forestieră Naţională
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2026/06/mina_aur_certej_89776500-580x420.jpg)
Conform unui comunicat al Ministerului, raportul de control preliminar evidenţiază o serie de aspecte care necesită clarificări şi verificări suplimentare de către Garda Forestieră Naţională, inclusiv în ceea ce priveşte respectarea prevederilor legale cu privire la neintroducerea în intravilan a unor terenuri fond forestier.
„Una dintre principalele concluzii ale controlului vizează necesitatea verificării în teren a unei suprafeţe de aproximativ 38 de hectare propuse pentru introducerea în intravilan. Analiza documentelor existente indică posibilitatea unei suprapuneri parţiale a acestei suprafeţe peste terenuri încadrate ca pădure (aspect interzis de Legea 331/2024 privind Codul Silvic), situaţie care trebuie clarificată prin măsurători şi verificări tehnice independente”, se menţionează în comunicat.
În acest context, Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor a transmis un extras din raport către Garda Forestieră Naţională, care va efectua verificări în teren şi măsurători pentru stabilirea cu exactitate a situaţiei din teren. În funcţie de rezultatele acestor verificări, MInisterul va analiza măsurile care se impun cu privire la actul de reglementare emis.
„Controlul a mai evidenţiat existenţa unor întârzieri procedurale în derularea evaluării de mediu. Este important de precizat că procedura analizată a vizat exclusiv emiterea avizului de mediu pentru Planul Urbanistic Zonal care nu reprezintă o autorizare pentru începerea activităţilor de exploatare minieră”, se subliniază în comunicat.
Citește și: