Mitsubishi ASX va avea o nouă generație dedicată europenilor, înfrățită prin platformă cu Dacia Duster

O nouă generație Mitsubishi ASX va fi prezentată oficial în luna septembrie a acestui an și va fi lansată în primăvara lui 2023.
Robert Stan - mie, 08 iun. 2022, 21:49
Mitsubishi ASX va avea o nouă generație dedicată europenilor, înfrățită prin platformă cu Dacia Duster

Mitsubishi Motors Europe a confirmagt opțiunile de propulsie pentru viitoarea generație ASX. Dezvoltată special pentru piața europeană, gama largă a opțiunilor de grup motopropulsor se potrivește nevoilor variate ale șoferilor urbani europeni de SUV-uri, de la emisii scăzute și economie de combustibil, până la performanță.

Motorul de intrare în gamă este unul inovator de 1.0 litri turbo alimentat cu benzină, care va fi disponibil cu o transmisie manuală cu șase trepte.

Pentru acei clienți care au nevoie de performanțe mai bune va fi disponibilă o unitate turbo cu injecție directă de 1.3 litri cu o transmisie manuală cu șase trepte sau o cutie automată cu dublu ambreiaj cu șapte trepte (7DCT).

Noua generație ASX va fi primul model Mitsubishi care va fi lansat în Europa cu un grup motopropulsor complet hibrid (HEV), combinând un motor pe benzină de 1.6 litri cu două motoare electrice și o cutie de viteze automată, multimodală.

În vârful gamei va fi versiunea plug-in hybrid (PHEV) cu un motor pe benzină de 1.6 litri asociat cu două motoare electrice și o baterie de 10,5 kWh.

Unic pentru Alianță în segmentul B-SUV, noul Mitsubishi ASX continua astfel povestea de succes „SUV x PHEV” a modelelor deja consacrate Outlander PHEV și Eclipse Cross PHEV.

Toate sistemele de propulsie vor fi disponibile încă de la lansare în primăvara anului 2023, gama poate varia însa în funcție de piață.

• 1.0L MPI-T: motor termic pe benzină cu injecție multi-point cu turbocompresor cu 3 cilindri. Transmisie manuală cu 6 trepte. Putere: 91 CP. CO2: 132-136g/km.
• 1.3L DI-T: motor termic pe benzină cu injecție directă cu turbocompresor cu 4 cilindri. Transmisie manuală cu 6 trepte: Putere: 140 CP. CO2: 130-134g/km. Transmisie cu dublu ambreiaj cu 7 trepte (7DCT): Putere: 158 CP. CO2: 131-137g/km.
• 1,6 L Hybrid (HEV): motor termic pe benzină de 1,6 litri cu două motoare electrice și o baterie de 1,3 kWh cuplată la o cutie de viteze automată, multimodală. Putere (motor): 145 CP. CO2: 107-113g/km.
• 1.6L Plug-in Hybrid (PHEV): două motoare electrice și o baterie de 10,5kW/h, cuplate la un motor termic pe benzină de 1,6 litri și o cutie de viteze automată, multimodală. Putere (motor): 160 CP. CO2: 30-31g/km.

Noul Mitsubishi ASX va avea la bază pe platforma CMF-B, dezvoltată în cadrul Alianței Renault-Nissan-Mitsubishi și va fi asamblat la uzina Renault din Valladollid, Spania.

„Noua generație ASX este un produs extrem de competitiv, cu o gamă largă de sisteme de propulsie extrem de competitive. Cerințele clienților din segmentul european BSUV sunt de obicei foarte diverse, așa că este important ca oferta noastră de produse să fie la fel de diversificată pentru a satisface nevoile clienților. Cu un SUV versatil și o gamă care include cele mai recente sisteme de propulsie pe benzină, hibride și plug-in hibride, suntem încrezători că noul ASX se va ridica la nivelul așteptărilor”, a declarat Frank Krol, președinte și CEO Mitsubishi Motors Europe.

Conform LifeNews.ro, Mitsubishi Motors a decis să achiziționeze modele OEM de la Renault, „best-sellers” pe piața europeană care îndeplinesc deja cerințele de reglementare, pentru anumite piețe importante din Europa. Începând cu anul 2023, Mitsubishi Motors va vinde astfel două „modele surori” produse în fabricile Groupe Renault, care se bazează pe aceleași platforme, dar cu anumite diferențieri, reflectând ADN-ul mărcii Mitsubishi.

Cele două modele din care vor deriva vehiculele Mitsubishi pentru Europa sunt Renault Clio și Captur, iar rezultatul acestei colaborări va fi vizibil odată cu lansarea modelelor Colt și ASX.

Te-ar mai putea interesa și
Gigantul american GE Vernova a primit o nouă comandă de 42 de turbine pentru un parc eolian mare în România
Gigantul american GE Vernova a primit o nouă comandă de 42 de turbine pentru un parc eolian mare în România
GE Vernova, divizia de regenerabile a giganului american General Electric, a încheiat un acord cu Greenvolt Power – parte a grupului portughez Greenvolt Group – pentru a furniza, instala și......
Carburanții s-au ieftinit din nou, pentru a doua zi la rând. Cât costă benzina și motorina azi, 5 decembrie
Carburanții s-au ieftinit din nou, pentru a doua zi la rând. Cât costă benzina și motorina azi, 5 decembrie
A doua ieftinire consecutivă a carburanților: azi Petrom a ieftinit benzina și motorina după ce ieri scăzuse prețul ...
Top constructori autostrăzi: Makyol, Erbașu și Nurol au avut cele mai mari progrese în octombrie
Top constructori autostrăzi: Makyol, Erbașu și Nurol au avut cele mai mari progrese în octombrie
Cele mai mari progrese la autostrăzi în octombrie au fost înregistrate pe șantiere din zona Transilvaniei, potrivit datelor ...
Noi scumpiri ale telefoanelor în 2026. Cauze și explicații: ”Unii producători vor fi inevitabil obligați să crească prețurile, alții își vor ajusta portofoliul către modele mai scumpe”
Noi scumpiri ale telefoanelor în 2026. Cauze și explicații: ”Unii producători vor fi inevitabil obligați să crească ...
În 2026, piața mondială a telefoanelor se va contracta cu 1% din cauza penuriei de componente de memorie, ceea ce va determina ...