FOTO Mr. DIY, rivalul Pepco și Action, se extinde cu noi magazine la Iași și Constanța

07 08. 2026
MR.DIY_IULIUS MALL IASI (1)

MR.DIY, unul dintre cei mai mari retaileri internaționali de produse pentru casă și lifestyle, recent intrat pe piața din România, a deschis la Iulius Mall Iași al șaselea din țară. În același timp, retailerul a deschis și la Constanța al șaptelea magazin.

„Ne dorim ca fiecare vizită în magazinul nostru din Iulius Mall să le ofere ieșenilor și nu numai o experiență simplă și plăcută, un loc în care găsesc rapid toate produsele utile pentru activitățile cotidiene”, spune Cătălin Secăreanu, Business Development Manager, MR.DIY România.

În noul magazin din Iulius Mall Iași, clienții găsesc, pe o suprafață de aproximativ 580 mp, o gamă de peste 10.000 de articole din categorii variate, de la soluții pentru organizarea locuinței și produse pentru bricolaj, grădinărit și iluminat, până la papetărie, accesorii pentru gadgeturi, bijuterii, decorațiuni și idei de cadouri. Oferta răspunde nevoilor de zi cu zi, punând accent pe diversitate, utilitate și prețuri accesibile.

În România, MR.DIY are şase magazine, în Bucureşti, Sibiu, Piteşti, Iaşi și Constanța.

Primul magazin MR. DIY din România a fost deschis în Supernova Pitești în martie, retailerul are în plan deschiderea a 500 de magazine pe plan local.

În ultimii ani, retailerul din Malaysia a deschis magazine în mai multe țări europene, precum Spania și Polonia. De altfel, retailerul va folosi Polonia ca hub pentru extinderea în Europa Centrală și de Est, inclusiv în România, scria în vara anului trecut publicația DIY International.

Pe lista extinderilor în regiune se află și Bulgaria, Ungaria și Republica Cehă. De la un depozit de doar 5.000 de mp în 2024, compania a crescut și suprafața depozitelor închiriate lângă Łódź, Polonia, la 27.000 de mp.

Înființat în Malaezia în anul 2005, MR.DIY le oferă clienților o gamă amplă de produse practice din categorii precum feronerie, produse pentru casă și mobilier, produse electrice, papetărie, echipamente sportive, jucării, accesorii auto, bijuterii, cosmetice și alte produse de uz zilnic.