Nemţii de la Continental fac o fabrică de 40 mil. euro la Braşov

Furnizorul de componente auto Continental a inceput la Ghimbav constructia unei unitati de productie pentru pompe de alimentare si subansamble, fabrica urmand a fi gata in aprilie 2013 dupa investitii de 40 milioane euro. Germanii au in tara sapte unitati de productie si 10.500 angajati.
Economica.net - vin, 03 aug. 2012, 10:25
Nemţii de la Continental fac o fabrică de 40 mil. euro la Braşov

Evenimentul de punere a pietrei de temelie a avut loc pe 31 iulie in prezenta primarului orasului Brasov, George Scripcaru si a consulului general al Republicii Federale Germania, Thomas Gerlach, scrie 0-100.ro. Fabrica va fi data in folosinta in aprilie 2013 si va avea la finalul primului an de activitate 550 de angajati.

“Continental pune astfel bazele celui de-al treilea centru de productie al Grupului Automotive in Romania. In noua fabrica se vor efectua toate etapele de productie, de la cablarea subansamblelor la productia de pompe de alimentare”, a spus Markus Distelhoff, directorul unitatii comerciale Fuell Supply, din cadrul diviziei Powertrain. Citeşte mai mult pe 0-100.ro

Te-ar mai putea interesa și
Un port din zona Galați primește din nou nave, pentru prima dată în 38 de ani
Un port din zona Galați primește din nou nave, pentru prima dată în 38 de ani
Portul Bazinul Nou Galați își confirmă rolul strategic în dezvoltarea regiunii, anunță Compania Națională Administrația Porturilor Dunării Maritime Galați. Nava Levi, navigând sub......
Încep audierile miniştrilor propuşi în Guvernul Veştea, în Comisiile parlamentare
Încep audierile miniştrilor propuşi în Guvernul Veştea, în Comisiile parlamentare
Audierile miniştrilor propuşi în Cabinetul Veştea încep luni în comisiile de specialitate.
ADEX Energy, companie de tehnologie energetică fondată în Bulgaria, intră pe piața din România
ADEX Energy, companie de tehnologie energetică fondată în Bulgaria, intră pe piața din România
ADEX Energy, companie de tehnologie pentru industria energetică fondată în Bulgaria, anunță intrarea pe piața din România ...
Iranul şi SUA încep luni discuţii tehnice în Elveţia vizând punerea în aplicare a memorandumului de înţelegere
Iranul şi SUA încep luni discuţii tehnice în Elveţia vizând punerea în aplicare a memorandumului de înţelegere
Discuţiile tehnice între Iran şi Statele Unite cu privire la mecanismele de punere în aplicare a memorandumului de înţelegere ...