Numărul celor care-și instalează panouri fotovoltaice, fără bani de la stat, ajunge la recorduri, mai ales că se economisește până la 70% din factură
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/07/fotovoltaice-altex--724x420.jpg)
E.ON Energie România a instalat, în primele șase luni ale acestui an, peste 2.270 de sisteme fotovoltaice pentru clienții rezidențiali, în creștere cu 13% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit unui comunicat al companiei.
Se instalează chiar și 40 de sisteme fotovoltaice pe zi în ultima perioadă.
Majoritatea sistemelor fotovoltaice instalate în acest an includ baterii de stocare
Totodată, 87% dintre sistemele montate în 2025 includ baterii de stocare, o creștere spectaculoasă comparativ cu anii anteriori, când acest procent era de doar 10%.
Numărul românilor din mediul urban și rural limitrof care intenționează să achiziționeze un sistem fotovoltaic rămâne ridicat, aproape 2 din 10 dintre cei chestionați (17%) declarând că doresc să achiziționeze un sistem PV în următorul an, arată un studiu realizat în luna iunie 2025, pe un eșantion de 1.000 de persoane, de către compania E.ON Energie România.
„Să devii prosumator este una dintre cele mai bune decizii pentru a-ți reduce factura la energie și a contribui la protejarea mediului”, a declarat Claudia Griech, Director General, E.ON Energie România.
Iată ce economii poți face dacă ai instalat un sistem fotovoltaic:
- Pentru facturi de până la 150 lei este recomandat un sistem de 3 kW cu baterie de stocare inclusă de 5kW. Economisești până la 4.700 lei/an;
- Pentru facturi de până la 300 lei este recomandat un sistem de 5 kW cu baterie de stocare inclusă de 5kW. Economisești până la 7.900 lei/an;
- Pentru facturi de până la 600 lei este recomandat un sistem de 7 kW cu baterie de stocare inclusă de 5kW. Economisești până la 11.000 lei/an.