Ministerul Finanțelor (MF) a atras peste 2,3 miliarde lei și 390 milioane euro prin șase emisiuni de titluri de stat pentru populație (FIDELIS), în cadrul primei oferte publice derulată în acest an pe piața de capital. Aceasta este cea mai mare sumă atrasă de MF printr-o ofertă publică de vânzare de titluri de stat Fidelis, depășind precedentul record, din octombrie 2024, de aproape 3,5 miliarde lei.
Numărul de ordine de subscriere plasate a atins un maxim istoric – 44.169. Numărul ordinelor plasate de donatorii de sânge a depășit în premieră nivelul de 5.000, aceștia plasând 5.726 de ordine în valoare de peste 537 milioane lei, la o dobândă de 7,95% p.a. Titlurile de stat Fidelis emise în februarie au debutat joi, 20 februarie, la tranzacționare la Bursa de Valori București.
Următoarea ofertă de vânzare de titluri de stat Fidelis este estimată să înceapă în prima decadă a lunii martie. Prin intermediul celor 21 oferte derulate începând cu august 2020, Ministerul Finanțelor a atras de la populație peste 45 miliarde lei (9 miliarde euro).
Ministerul Finantelor (MF) a atras peste 2,3 miliarde lei și, respectiv, 390 milioane euro (valori însumând aproape 4,3 miliarde lei – 863,6 milioane euro), prin prima ofertă primară de vânzare de titluri de stat pentru populație (FIDELIS) derulată în acest an prin sistemele Bursei de Valori București (BVB).
„Prima emisiune FIDELIS din acest an stabilește un nou record de la lansarea programului, pe fondul interesului crescut al românilor pentru titlurile de stat emise de Ministerul Finanțelor. Cererea consistentă atât pentru tranșele în RON, cât și pentru cele în EUR, alături de investițiile pe maturități lungi de 3, 5 și 7 ani, reflectă încrederea în politicile guvernamentale și creșterea gradului de educație financiară în rândul populației. Prin emisiunile lunare, rămânem un partener de încredere pentru investitori, susținând totodată cauze sociale și oferind, împreună cu partenerii noștri de peste 5 ani, instrumente financiare sigure și avantajoase”, a declarat Tanczos Barna, Viceprim-ministru și Ministru al Finanțelor.
Oferta primară de vânzare a titlurilor de stat Fidelis a fost intermediată de sindicatul format din Consorțiul este format din BT Capital Partners (Lead Manager), Alpha Bank România, Banca Comercială Română, BRD – Groupe Societe Generale și TradeVille (Sindicat de intermediere) și Banca Transilvania, Libra Internet Bank (Grup de distribuție). De asemenea, titlurile de stat au putut fi cumpărate și prin 10 participanți eligibili.
„Deja la a 21-a emisiune în ultimii cinci ani, titlurile de stat Fidelis s-au consacrat drept instrument indispensabil în demersurile investitorilor de retail de optimizare a deciziilor de management de portofoliu. Totodată, titlurile Fidelis au o pondere tot mai importantă în volumele de finanțare ale Statului Român, fiind în același timp și un instrument de referință la care sunt raportate inevitabil și produsele de economisire clasice din sistemul bancar”, a afirmat Irina Neacșu, Director Executiv Corporate Finance BRD – Groupe Societe Generale.
În cadrul acestei oferte, derulată în perioada 7 – 14 februarie, românii au plasat un număr record de ordine de subscriere, 44.169, atât pentru titlurile de stat denominate în lei, cât și pentru cele în euro.
Caracteristicile titlurilor de stat sunt prezentate în tabelul următor:
Criteriu | Emisiune în lei pentru donatori
1 an |
Emisiune în lei
1 an |
Emisiune în lei
3 ani |
Emisiune în lei
5 ani |
Emisiune în euro
2 ani |
Emisiune în euro
7 ani |
ISIN | ROI7LXXKKAZ5 | ROJWWBRZM2H3 | ROOBSYD57S94 | ROFVG9JN0B82 | ROYBEZSSXQ73 | ROF1JEO56VX1 |
Simbol | R2602B | R2602A | R2802A | R3002A | R2702AE | R3202AE |
Maturitate | 1 an | 1 an | 3 ani | 5 ani | 2 ani | 7 ani |
Dobândă anuală | 7,95% p.a. | 6,95% p.a. | 7,65% p.a. | 7,95% p.a. | 4% p.a. | 6,25% p.a. |
Suma atrasă (milioane) | 537,8 | 1.162 | 319,6 | 336 | 163,9 | 226,7 |
Valoare nominală titlu de stat | 100 lei | 100 lei | 100 lei | 100 lei | 100 euro | 100 euro |
Suma minimă subscrisă | 500 lei | 5.000 lei | 5.000 lei | 5.000 lei | 1.000 euro | 1.000 euro |
Veniturile obținute, atât din dobânzi, cât și din câștigurile de capital nu sunt impozabile. În emisiunea de titluri de stat Fidelis au putut investi persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta de peste 18 ani până la data închiderii ofertei, inclusiv.