Oficialii din Austria, nemulţumiţi de profiturile companiilor de utilităţi în urma creşterii preţului gazelor

Austria caută să soluţioneze problema provocată de companiile de utilităţi care generează cea mai mare parte a electricităţii lor din energie regenerabilă şi profită de creşterea preţului gazelor, care este cuplată cu preţul energiei, a anunţat vineri Ministerul de Finanţe, transmite Reuters.
AGERPRES - vin, 06 mai 2022, 14:21
Oficialii din Austria, nemulţumiţi de profiturile companiilor de utilităţi în urma creşterii preţului gazelor

„Această situaţie neobişnuită este în special dificil de înţeles în cazul companiilor energetice în care statul deţine participaţii”, a precizat Ministerul de Finanţe, reiterând comentariile cancelarului Karl Nehammer pe acest subiect, care au dus joi la declinul acţiunilor companiei de utilităţi de stat Verbund.

De asemenea, Austria deţine 31,5% compania energetică OMV.

La solicitarea lui Nehammer, Ministerul de Finanţe examinează „diverse sugestii şi modele” pentru a ajuta la atenuarea actualei crize. „Statul nu ar trebui să profite de pe urma actualei crize, în timp ce oamenii suferă din cauza creşterii semnificative a preţului electricităţii”, precizează într-un comunicat Ministerul de Finanţe.

Te-ar mai putea interesa și
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere și nu se teme de votul cetățenilor
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere și nu se teme de votul cetățenilor
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democraţii nu mai înaintează o altă propunere şi le-a transmis "curajoşilor" din PNL şi USR că PSD nu se teme de votul......
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru ...
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...