„Trei sisteme meteo diferite vor aduce ploi abundente în următoarele 15 zile”, a declarat miercuri Tayyab Shah, din cadrul Autorității Naționale pentru Managementul Dezastrelor (NDMA).
Ploile torențiale care s-au abătut asupra provinciei nord-vestice Khyber Pakhtunkhwa au provocat deja distrugeri și pierderi de vieți omenești. Până în prezent, șapte episoade de ploi musonice au fost înregistrate în acest sezon. Al optulea este așteptat să înceapă pe 23 august și ar putea afecta aproape întreaga țară, în special provincia sudică Sindh.
Centrul Național pentru Operațiuni de Urgență al NDMA (NEOC) a avertizat asupra unor cantități de precipitații care ar putea depăși 50-100 de milimetri în următoarele 24 de ore în anumite zone ale provinciei Sindh.
Potrivit NDMA, bilanțul deceselor cauzate de ploile torențiale din 26 iunie a ajuns la 749, după ce alte 42 de decese au fost raportate în ultimele 24 de ore. Cele mai multe victime, 446, au fost consemnate în Khyber Pakhtunkhwa, unde echipele de salvare continuă să caute peste 150 de persoane date dispărute după ploile din weekend.
Miercuri, premierul Shehbaz Sharif a vizitat regiunea afectată și a supravegheat operațiunile de ajutorare.
Cu o populație de peste 240 de milioane de locuitori, Pakistanul este una dintre țările cele mai vulnerabile la efectele schimbărilor climatice, potrivit ONU. În fiecare an, sute de persoane își pierd viața în dezastre provocate de schimbările climatice, iar alte mii rămân fără locuințe și mijloace de trai.