Papalekas, în discuţii avansate cu un chiriaş pentru proiectul de 80 mil. euro de la staţia de metrou Pipera

Globalworth, firmă controlată de discretul investitor în imobiliare Papalekas, a cumpărat recent parcele de terenuri situate deasupra staţiei de metrou Pipera şi unde intenţionează să ridice un complex de birouri cu 80 de milioane de euro.
Andrada Ghira - mar, 05 aug. 2014, 21:00
Papalekas, în discuţii avansate cu un chiriaş pentru proiectul de 80 mil. euro de la staţia de metrou Pipera

Globalworth, companie controlată de omul de afaceri grec Ioannis Papalekas, a anunţat în luna iunie achiziţia mai multor parcele de teren, cu o suprafaţă de 30.000 mp, aflate deasupra staţiei de metrou Pipera şi în imediata apropiere a clădirilor BOB, BOC şi Upground, deţinute tot de companie.

Terenul a aparţinut grupului Farmexim, care deţine lanţul de farmacii Help Net şi care este controlat de omul de afaceri Ovidiu Buluc. Aici Papalekas va construi spaţii comerciale şi de birouri, iar valoarea tranzacţiei a fost de 14,3 milioane de euro.

Surse din piaţă au declarat recent pentru ECONOMICA.NET că Globalworth lucrează la obţinerea avizelor necesare construcţiei.

Proiectul presupune dezvoltarea a trei turnuri de birouri. Pentru unul dintre ele, Globalworth se află în negocieri avansate cu o mare companie multinaţională pentru 25.000 mp de birouri şi spaţii de retail.

Costul de dezvoltare, așa cum reiese din datele companiei, este de 98 milioane de euro, din care 17,8 milioane de euro reprezintă achiziția terenurilor și costurile de pregătire ale proiectului, bani deja investiți. Restul de 80 de milioane de euro urmează a fi alocați pentru ridicarea proiectului.

CITEŞTE ŞI Cum va arăta proiectul lui Papalekas de deasupra staţiei de metrou Pipera

La finalizare, proiectul Globalworth Campus va deveni unul dintre cele mai mari parcuri de business din România, cu o suprafaţă închiriabilă de 105.000 mp şi 1.500 de locuri de parcare.

 

Te-ar mai putea interesa și
Cele mai așteptate telefoane ale anului 2026: ce lansări vor domina piața
Cele mai așteptate telefoane ale anului 2026: ce lansări vor domina piața
Industria smartphone-urilor va avea un an agitat în 2026, cu multe mărci de top care se pregătesc să-și lanseze dispozitivele flagship în lunile următoare. Noile modele aduc performanțe și......
SUA plasează sub protecţie specială activele venezuelene, inclusiv veniturile din petrol
SUA plasează sub protecţie specială activele venezuelene, inclusiv veniturile din petrol
Preşedintele american Donald Trump a semnat un decret de „urgenţă naţională” destinat să plaseze sub protecţie ...
SpaceX va lansa încă 7.500 de sateliți Starlink. Compania lui Musk ajunge la 15.000 de sateliți
SpaceX va lansa încă 7.500 de sateliți Starlink. Compania lui Musk ajunge la 15.000 de sateliți
Comisia Federală pentru Comunicații (FCC) a anunțat că a aprobat cererea SpaceX de a lansa încă 7.500 de sateliți ...
Noi reglementări ale Comisiei Europene pentru subvențiile străine
Noi reglementări ale Comisiei Europene pentru subvențiile străine
Comisia Europeană a publicat „orientări” referitoare la regulamentul privind subvențiile străine, cu scopul de a ...