Paralizia bugetară din SUA împiedică publicarea unui raport foarte important privind situația pieței muncii
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/10/Trump-630x420.jpg)
Site-ul Biroului de Statistică al Departamentului american al Muncii (BLS) nu a fost actualizat la 08:30 (12:30 GMT), cum ar fi trebuit. Un mesaj explică acest lucru prin „suspendarea serviciilor guvernului federal”.
„Actualizările site-ului vor fi reluate atunci când guvernul federal îşi va relua activităţile”, se adaugă în mesaj.
Începând de miercuri, SUA se află într-o situaţie de paralizie bugetară (shutdown), care duce la suspendarea unei părţi din serviciile publice administrate de statul federal.
Printre numeroasele implicări ale blocajului: plasarea în şomaj tehnic a funcţionarilor BLS şi, prin urmare, absenţa publicării de indicatori economici recurenţi.
Joi, senatoarea democrată Elizabeth Warren l-a îndemnat pe preşedintele Donald Trump să publice, totuşi, raportul cu privire la piaţa muncii din septembrie.
Aceste date sunt foarte sensibile, mai ales după ce preşedintele republican a demis-o, la 1 august, pe directoarea BLS, după un raport dezamăgitor, acuzând-o, fără a prezenta dovezi, că „a manipulat” cifrele în defavoarea sa.
Raportul următor a întărit imaginea unei pieţe muncii în pierdere de viteză. Donald Trump a relativizat importanţa lui.
Analiştii se aşteaptă la o rată de şomaj stabilă în septembrie, de 4,3%, şi la un pic mai multe locuri de muncă create decât în august (50.000 comparativ cu numai 22.000 luna precedentă), potrivit Trading Economics.
Sursa foto: Flickr