Parteneriat Orange – ASE: Studenţii vor face practică cu managerii din companie

Orange a încheiat un parteneriat cu ASE, în baza căruia directori din companie vor prezenta studenţilor noţiuni practice, care să completeze studiile teoretice ale acestora, a declarat, miercuri, Ioana Marcu, director de resurse umane al operatorului de telefonie mobilă.
Economica.net - mie, 28 mart. 2012, 11:23
Parteneriat Orange - ASE: Studenţii vor face practică cu managerii din companie

„În afara parteneriatului vechi cu Politehnica, vom avea un parteneriat cu ASE pentru facultăţile de Finanţe, Marketing şi Cibernetică pentru a completa educaţia teoretică cu cea practică. Manageri din Orange vor prezenta noţiuni practice despre marketing, controlul costurilor sau contabilitate pe baza practicilor din companie. Scopul nostru este de a pregăti studenţii să facă faţă la angajare. Aceştia învaţă prea multă teorie, fără să ştie mai nimic despre situaţiile reale dintr-o companie”, a afirmat Marcu la conferinţa „Profilul HR-ului în 2012”.

Parteneriatul va fi lansat în toamnă, odată cu începerea anului universitar 2012-2013.

„Deja am cerut curiculele de învăţământ pentru a veni cu noţiuni practice la cele teoretice care vor fi predate studenţilor. De asemenea, vom amenaja un colţ în ASE unde studenţii vor putea vedea cursurile noastre online”, a adăugat Marcu.

Ea a arătat că în acelaşi timp compania derulează un program de intership în cadrul căruia în acest an circa 300 de tineri vor putea face stagii de practică în cadrul companiei, cu durată de la trei săptămâni la trei luni.

„Anul trecut am avut 70 de studenţi în cadrul acestui program, din care 6-7 au fost angajaţi în companie. Nu acesta este scopul acestui program, ci pentru a pregăti mai bine tinerii să facă faţă la angajare. Toate companiile mari ar trebui să facă aceste programe”, a precizat Marcu.

Ea apreciază că piaţa resurselor umane este în continuă schimbare şi că viitorii angajaţi sunt total diferiţi faţă de cei actuali.

„Noii angajaţi îşi doresc o carieră, timp liber, bani, călătorii, un job interesant”, a spus Marcu.

Directorul Orange a adăugat că reducerea costurilor nu trebuie să mai aibă la bază scăderea numărului de angajaţi.

„Nu putem continua să tăiem 2-3 oameni de ici-colo şi după un timp să ai nevoie de zece oameni pentru proiecte care aduc bani. Trebuie să mutăm resursele în zona în care ne trebuie, organizaţional vorbind nu mai suntem în postura de a tăia posturi”, a adăugat Marcu.

Orange România este cel mai mare operator local de telefonie mobilă, cu peste zece milioane de clienţi. Compania are 2.700 de angajaţi.

Te-ar mai putea interesa și
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori Bucureşti, acţiunile sale debutând luni pe Piaţa Reglementată, informează BVB printr-un comunicat....
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în valoare de 15.900 de lei săptămâna trecută
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în ...
Poliţia Locală a Capitalei anunţă că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, ...
Ministerul Sănătății a plătit aproape 155 de milioane de lei pentru finalizarea lucrărilor la  Centru de Diagnostic şi Tratament al Tuberculozei Zerlendi
Ministerul Sănătății a plătit aproape 155 de milioane de lei pentru finalizarea lucrărilor la Centru de Diagnostic ...
Ministerul Sănătăţii a efectuat luni plata sumei de 154.959.461,65 de lei către constructor, prin intermediul Primăriei ...