Pasajul de la Apărătorii Patriei ar putea fi gata în 2026. Ce pasaj nou mai construiește Primăria Sectorului 4

01 02. 2026
aparatori3

„Așa cum am promis, în cursul acestui an pasajul de la Apărătorii Patriei va fi finalizat, astfel încât o nouă piesă de pe inelul median al Capitalei va fi pusă în operă”, a declarat duminică primarul Sectorului 4.

Acesta a adăugat că PS4 se va ocupa și de „următoarea piesă”, de pasajul de peste Șoseaua Olteniței, astfel încât cele mai importante piese din acest inel să fie finalizate.

„Așteptăm cu nerăbdare – ca cei care și-au luat angajamentul – ca piesa de rezistență de la Petricani să fie realizată în următorii doi ani”, a mai spus edilul Sectorului 4.

El mai prezenta săptămâna aceasta imagini cu procesul de producție a tablierului metalic, structura orizontală de rezistență, care va susține calea de rulare a pasajului Apărătorii Patriei.

„Un proces tehnologic amplu, de înaltă clasă, desfășurat, spre bucuria mea, într-o fabrică românească”, transmitea Băluță pe pagina proprie de Facebook.
 

Pasajul de la Apărătorii Patriei va traversa Șoseaua Berceni, dinspre Turnu Măgurele spre strada Sergent Ion Iriceanu.

Acesta va avea o lungime de 860 de metri și câte două benzi pe sens.

Investiția în noul pasaj de la Apărătorii Patriei se ridică la circa 87 milioane de lei, potrivit indicatorilor tehnico – economici aprobați.

Constructorul desemnat este asocierea Concelex – Omega Star Systems – Alpenside – Luxten – PAB România.