Aproape 700 de beneficiari abuzivi de ajutor de handicap au mâncat 8 milioane de euro de la stat

917 certificate de handicap au fost obţinute în mod abuziv, în Sibiu. Dintre ele, aproape 700 vizează pensionarii cu certificate de handicap. Este rezultatul prezentat astăzi de Comisia de Evaluare a persoanelor adulte cu handicap din Sibiu. În 4 ani, cei aproape 700 de beneficiari abuzivi au primit de la stat 8 milioane de euro pentru handicapul lor închipuit.
Economica.net - J, 22 mart. 2012, 14:23
Aproape 700 de beneficiari abuzivi de ajutor de handicap au mâncat 8 milioane de euro de la stat

Iată cu ce suferinţe închipuite au parazitat statul cei peste 900 de beneficiari abuzivi

Astfel, 634 de beneficiari abuzivi aveau afecţiuni afecţiuni respiratorii doar în acte– astm bronşic, bronhopneumopatie cronică obstructivă – şi 168 dintre ei aveau afecţiuni psihiatrice pe hârtie – preponderent retard mental.

În urma reevaluării făcute de Comisia Superioara la Sibiu, a reieşit că în acest judeţ din 1.057 de persoane reevaluate, doar 140 de persoane au, în realitate, un handicap. Prin urmare, au fost anulate 917 certificate de handicap. În acelaşi timp, din 732 de pensionari cu certificate de handicap, 679 persoane, adică 92,76% – nu prezentau niciun handicap şi le-au fost anulate certificatele de handicap, au spus oficialii Ministerului Muncii.

“Pentru falşii pensionari cu handicap noi toţi am plătit aproximativ 8 milioane de euro, adică drepturi şi prestaţii sociale, facilităţi fiscale adunate în 4 ani de zile. Subliniez faptul că, prejudiciul estimat reprezintă drepturi şi facilităţi acordate ilegal din fondul bugetului de stat doar la procentul de 4 % din totalul persoanelor adulte cu handicap din judetul Sibiu, adică cei pe care noi i-am reevaluat. Această situaţie nu mai poate fi tolerată. Ca ministru al Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale refuz să mai aruncăm cu milioane de euro pe fereastră pentru false persoane cu handicap. Resursele noastre, şi aşa mici, trebuie folosite pentru cei cu adevarat nevoiaşi”, a precizat Claudia Boghicevici.

Ministrul a anunţat că a fost stabilit un plan naţional de control, iar printre judeţele vizate se numără Iaşi, Argeş, Bistriţa Năsăud şi Vrancea.

Claudia Boghicevici a adăugat că prin modificarea OUG 84/2010, care se află spre aprobrare în Parlamentul României, se va suplimenta numărul membrilor Comisiei Superioare cu personal din MMFPS. Vor fi create două departamente noi, unul pentru soluţionarea contestaţiilor şi unul pentru control. Pentru aceste departamente se va suplimenta personalul cu 4 posturi de medici, dar în acelaşi timp au fost sporite atribuţiile de control si coordonare faţa de structurile judeţene.

Te-ar mai putea interesa și
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, luni, în şedinţă comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veştea. ...
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori Bucureşti, acţiunile sale debutând luni ...
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în valoare de 15.900 de lei săptămâna trecută
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în ...
Poliţia Locală a Capitalei anunţă că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, ...