Petrobras a descoperit un imens zăcământ de ţiţei în apropierea coastelor Braziliei
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2012/05/petrol_556768890_01804700_67374400_40066500_78425500.jpg)
Rezervele de hidrocarburi au fost descoperite în timpul forărilor la zăcământul Muriu, aflat la 85 kilometri de coastă şi la o adâncime de 2.583 metri, scrie Agerpres.
‘Descoperirea a fost confirmată prin analize complexe iar fluidul din rezervoare a indicat prezenţa ţiţeiului care conţine gaze dizolvate’, a anunţat Petrobras. Compania va continua operaţiunile în zonă, înainte de a anunţa oficial descoperirea zăcământului la Agenţia Petrolieră a Braziliei.
În ultimele patru luni, Petrobras a mai anunţat descoperirea unor rezerve de hidrocarburi la alte zăcăminte din Sergipe-Alagoas.
Din cauza crizei financiare mondiale, ritmul de creştere al economiei Braziliei va încetini la 2% în acest an, apreciază analiştii.