Ponta: România are un surplus de energie de care Albania poate beneficia

Premierul Victor Ponta a declarat vineri, la finalul convorbirilor cu omologul său albanez, Edi Rama, că în cadrul întrevederii s-a discutat despre o posibilitate de 'colaborare concretă' în domeniul energiei, astfel încât Albania să poată beneficia de surplusul de energie produs de ţara noastră.
Economica.net - vin, 27 feb. 2015, 10:35
Ponta: România are un surplus de energie de care Albania poate beneficia

‘Am discutat despre o posibilă colaborare concretă în domeniul energiei. România are un surplus de energie de care Albania poate beneficia în măsura în care găsim soluţia contractuală. Biroul Comercial pe care tocmai l-am redeschis la Tirana va avea şi această sarcină de a intensifica relaţiile economice’, a precizat Ponta, într-o declaraţie de presă comună cu premierul albanez.

Şeful Executivului român a menţionat, totodată, semnarea acordului privind colaborarea în domeniul protecţiei sociale, dar şi faptul că ‘miniştrii de resort din cele două ţări vor prezenta celor două guverne propuneri pentru îmbunătăţirea relaţiilor în domeniul Educaţiei şi în domeniul relaţiilor culturale şi al bunurilor culturale comune’.

‘România îşi doreşte să joace în continuare un rol regional important, să-şi continue relaţiile foarte bune atât cu ţările care sunt deja membre UE, dar şi cu toate ţările care merg pe direcţia integrării europene. Aşa cum integrarea Albaniei în NATO a reprezentat un sprijin important pentru întreaga regiune, integrarea tuturor ţărilor din vestul Balcanilor în Uniunea Europeană va reprezenta un mare sprijin şi avantaj pentru România’, a adăugat Ponta.

Agerpres

Te-ar mai putea interesa și
PNL acuză PSD că vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
PNL acuză PSD că vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
PSD vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecţii despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză,......
Burkina Faso a rupt relațiile diplomatice cu Franța
Burkina Faso a rupt relațiile diplomatice cu Franța
Statul african Burkina Faso a anunţat vineri că rupe relaţiile diplomatice cu Franţa, acuzând-o pe aceasta de nerespectarea ...
Israelul, Libanul și SUA au semnat un acord-cadru la Washington, cu obiectivul de a ajunge la pace și securitate durabile
Israelul, Libanul și SUA au semnat un acord-cadru la Washington, cu obiectivul de a ajunge la pace și securitate durabile
Israelul, Libanul şi Statele Unite ale Americii au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile ...
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Umbrărescu a ajuns la 99% pe lotul Glina – Pantelimon. Când va fi dat în trafic
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Umbrărescu a ajuns la 99% pe lotul Glina – Pantelimon. Când va fi dat în trafic
Lotul 4 Glina - Pantelimon din Autostrada Bucureștiului A0 Nord a ajuns la un stadiu fizic de 99% și urmează să fie recepționat ...