Premieră istorică. România, în sferturi la Europenele de fotbal în sală

Economica.net
03 02. 2012

În timp ce naţionala de fotbal a României ratează aproape de fiecare dată prezenţa la turneele finale, tricolorii fac istorie în derivatele sportului rege. Vineri seară, reprezentativa de fotbal în sală a României s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale unui Campionat European. Într-un meci jucat la Split echipa noastră a învins Cehia, cu 3-1.

Prezentă pentru a doua oară la un turneu final european, selecţionata de fotbal în sală a României a reuşit performanţa de a se califica între cele mai bune opt formaţii ale Europei. Lupta decisivă în grupa A a dat-o cu naţionala Cehiei, pe care o învinsese în cele nouă confruntări anterioare. Istoria s-a repetat şi de această dată, chiar dacă cehii au deschis scorul în minutul 8, prin Belej. Românii au jucat mai bine şi au avut câteva ocazii mari înainte de a egala în minutul 17, prin Gabriel Dobre.

Scorul de 1-1 s-a menţinut până cu şapte minute înainte de final, când antrenorul Sito Rivera a hotărât ca naţionala noastră să nu stea la jocul rezultatelor şi a riscat. L-a scos din poartă pe Iancu şi a atacat Cehia cu cinci jucători. Astfel, pe superioritate, a venit golul de 2-1, marcat de Ignat. Calificarea a adus-o Florin Matei, în minutul 38, iar acum tricolorii aşteaptă numele adversarului pe care îl va întâlni luni.