Premierul desemnat Adrian Veștea anunță că se va întâlni cu George Simion
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2026/06/adrian-vestea-V-e1781418546539-745x420.jpg)
Veștea își motivează gestul spunând că este un om al dialobului și consensului.
„Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris el pe pagina sa de Facebook.