Prețurile de consum în SUA au crescut în ianuarie mai puțin decât se estima, dar inflația de bază s-a consolidat

13 02. 2026
los angeles 1

De la o lună la alta, indicele preţurilor de consum au crescut cu 0,2% în ianuarie, după un avans de 0,3% în decembrie, potrivit datelor publicate vineri de Biroul de Statistică de la Departamentul american al Muncii (BLS). Analiştii estimau un nivel al inflaţiei de 0,3%.

Indicele preţurilor de consum a înregistrat un avans de 2,4% în ritm anual în ianuarie, o încetinire după creşterea de 2,7% din decembrie şi nu departe de ţinta Fed pe termen mediu, de 2%.

De asemenea, inflaţia de bază, care exclude produsele volatile precum alimentele şi energia, a înregistrat o creştere de 0,3% în ianuarie, similară cu cea din decembrie. În ritm anual, inflaţia de bază a înregistrat o expansiune de 2,5% în ianuarie, o încetinire după avansul de 2,6% din decembrie. Este cel mai redus ritm de creştere din martie 2021.

Economiştii se aşteaptă ca inflaţia să crească pentru o perioadă în acest an, taxele vamale americane afectând costul mărfurilor importate. De asemenea, deprecierea de anul trecut a dolarului faţă de monedele principalilor parteneri comerciali ai Statelor Unite a afectat evoluţia inflaţiei.

Raportul de vineri sugerează o atenuare a inflaţiei, dar ea vine în condiţiile în care costul alimentelor şi chiriile au urcat după pandemie, preţurile de consum în SUA fiind cu aproximativ 25% mai ridicate decât în urmă cu cinci ani.

În ianuarie, rata şomajului în SUA a scăzut până la 4,3%, de la un nivel de 4,4% în decembrie. Economiştii estimează că politicile comerciale şi de imigraţie ale administraţiei Trump au afectat piaţa muncii, deşi se aşteaptă ca reducerile de impozite să stimuleze angajările în acest an.

Luna trecută, Rezerva Federală a SUA a menţinut dobânda de referinţă în intervalul 3,50% – 3,75%.