Electrificare CFR a cumpărat de la Romgaz o parte din energia care nu a mai venit de la Cernavodă și nu recunoaște clauza de forță majoră invocată de producătorul de energie nucleară, scrie publicația specializată Club feroviar care citează surse din sectorul energetic.
“Nuclearelectrica a prezentat inclusiv certificat de la Apele Române, neacceptat însă. Contractul e unul de trading nu de producție, așa că Nuclearelectrica trebuia să își respecte obligațiile. Nu e corect să transfere pierderea către clientul lor final”, au spus sursele citate.
Compania a fost obligată să cumpere energie și din Piața pentru Ziua Următoare, la prețuir foarte mari în anumite intervale, dar sursele arată că nu aceasta este soluția.
De asemenea, Electrificare CFR ar fi solicitat operatorilor feroviari să nu mai aștepte cu plata facturilor ultima zi astfel încât societatea să poată achiziționa energia necesară.