Producţia industrială a scăzut cu 4,2% în primul trimestru din acest an
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/05/industrie-56787654-630x420.jpg)
Astfel, în perioada 1 ianuarie – 31 martie 2025, reducerea producţiei industriale (serie brută) a fost cauzată de scăderile din industria prelucrătoare (-4,7%), producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-1,9%) şi industria extractivă (-1,5%), scrie Agerpres.
Pe serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, evoluţia producţiei industriale a fost generată de scăderile din cele trei sectoare industriale: industria prelucrătoare (-3,7%), industria extractivă (-1,2%) şi producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-0,9%).
În luna martie 2025, producţia industrială (serie brută) a crescut faţă de luna precedentă cu 8,8%, datorită creşterilor din industria extractivă (+17,1%) şi industria prelucrătoare (+10,2%). Producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a scăzut cu 3,3%.
Producţia industrială, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a fost mai mică faţă de luna precedentă cu 0,5%, ca urmare a scăderilor producţiei şi furnizării de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-3,5%) şi industriei prelucrătoare (-0,6%). Industria extractivă a crescut cu 5,4%.
Faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, producţia industrială (serie brută) a scăzut cu 4,8%, din cauza declinului înregistrat de industria prelucrătoare (-5,5%) şi producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-2,4%). Industria extractivă a crescut cu 1%.
Producţia industrială, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a fost mai mică faţă de luna corespunzătoare din anul precedent cu 7,6%, ca efect al scăderilor înregistrate în industria prelucrătoare (-9,3%) şi producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat (-1,9%). Industria extractivă a crescut cu 0,8%.