Regiunea separatistă Transnistria ia măsuri pentru a limita consumul de gaz de teamă că Gazprom va reduce furnizările

Regiunea separatistă Transnistria din Republica Moldova a anunţat vineri măsuri de urgenţă pentru a limita consumul de gaz din cauza îngrijorărilor că grupul rus de stat Gazprom va reduce furnizările, relatează Reuters.
AGERPRES - vin, 21 oct. 2022, 13:34
Regiunea separatistă Transnistria ia măsuri pentru a limita consumul de gaz de teamă că Gazprom va reduce furnizările

Consiliul de Securitate din Transnistria a precizat că a decis măsurile în cadrul unei reuniuni de joi, în contextul în care deficitul de gaz al regiunii pe luna octombrie este de 36,9 milioane de metri cubi.

Republica Moldova este dependentă de gazul rusesc şi a fost afectată puternic de creşterea preţurilor la gaz de la invazia rusă din Ucraina.

„Au fost introduse restricţii asupra volumelor de consum de gaz la companiile industriale”, a precizat Consiliul de Securitate din Transnistria într-un comunicat.

„O scădere a volumului de furnizări de gaz către (centrala electrică) Moldavskaia GRES va permite de asemenea o reducere a consumului”, se mai arată în comunicat.

Liderii din Transnistria spun că au fost informaţi de Gazprom că gigantul rus va reduce furnizările de gaz cu 40% în noiembrie.

Guvernul pro-occidental din Republica Moldova a sprijinit Ucraina vecină în războiul său cu Rusia şi este îngrijorat în legătură cu stabilitatea din Transnistria, o regiune separatistă unde sunt staţionate trupe ruse.

Vadim Ceban, directorul companiei de gaze naturale Moldovagaz din Republica Moldova, a declarat joi că a plătit 53,5 milioane de dolari către Gazprom pentru a achita factura restantă pentru livrările de gaz pe luna septembrie şi că a transferat o plată în avans de 27,4 milioane de dolari pentru livrările pe octombrie.

Ceban şi-a exprimat îngrijorarea vineri pe aplicaţia de mesagerie Telegram în legătură cu nivelul ridicat al datoriilor consumatorilor casnici şi ale companiilor din Republica Moldova.

El a precizat de asemenea, fără a oferi detalii, că Moldovagaz deschide procedurile pentru „închiderea instalaţiilor care folosesc gaz ale consumatorilor datornici” pentru a proteja sistemul de furnizare de gaz al Republicii Moldova şi pentru a preveni creşterea datoriilor.

Te-ar mai putea interesa și
E bătaie pe super-tancurile petroliere. Record al ultimilor 18 ani pentru comenzi
E bătaie pe super-tancurile petroliere. Record al ultimilor 18 ani pentru comenzi
Armatorii din întreaga lume au plasat comenzi pentru un număr record de supertancuri petroliere noi, depăşind precedentul maxim istoric stabilit în 2008, care în cele din urmă a dus la o......
Trump: Negocierile pentru un acord al SUA cu Iran se află în „etapa finală”
Trump: Negocierile pentru un acord al SUA cu Iran se află în „etapa finală”
Preşedintele american Donald Trump a declarat marţi că negociatorii se află la "finalul" discuţiilor pentru un acord ...
BRD extinde funcționalitățile RoPay. Plăți pe net prin scanare de cod QR. Plățile prin RoPay sunt necomisionate
BRD extinde funcționalitățile RoPay. Plăți pe net prin scanare de cod QR. Plățile prin RoPay sunt necomisionate
”Vom extinde functionalitatile RoPay din serviciul de mobile banking YOU BRD, care permit efectuarea de plăți mai rapid, ...
Microsoft anunță că își reafirmă angajamentul față de România
Microsoft anunță că își reafirmă angajamentul față de România
Microsoft anunță într-un comunicat de presă că își consolidează angajamentul pe termen lung față de România, în ...