Indicii ROBOR stagnează la acelaşi valori cu cele de ieri când au atins minimele ultimilor doi ani
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2020/04/bani_87853945676_48054500.jpg)
ROBOR la trei luni a rămas la 2,49%, acelaşi nivel cu cel din şedinţa precedentă când a atins cea mai scăzută valoare din 3 mai 2018 încoace.
ROBOR la şase luni a rămas la 2,55%, acelaşi nivel cu cel din şedinţa precedentă când a atins cel mai scăzut nivel din 25 aprilie 2018 (2,54%) încoace.
ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic de BNR ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de zece bănci selectate de Banca Naţională.
Evoluţia dobânzilor pe piaţa monetară este de obicei corelată cu evoluţia randamentelor la titlurile de stat.