Rockwool investește 150 de milioane de euro într-o linie de vată bazaltică la Ariceștii Rahtivani, Prahova
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/09/Eveniment-Rockwool-2-1-630x420.jpg)
Noua unitate va utiliza o tehnologie de ultimă generație, bazată pe topirea rocii vulcanice cu ajutorul unui cuptor electric, potrivit companiei, iar decizia de a investi în această nouă linie de producție a venit în contextul schimbărilor legislative, care impune utilizarea crescută a materialelor incombustibile în izolarea fațadelor și acoperișurilor.
Noua linie de producție va avea o capacitate de producție de 75.000 de tone/an și urmează să fie finalizată în trimestrul IV din 2027.
„În același timp, fondul imobiliar al României rămâne în mare parte nerenovat, majoritatea programelor acoperind mai puțin de 10% din clădirile existente. Acest lucru evidențiază nevoia urgentă de soluții sigure și eficiente, iar investiția Rockwool în noua linie va sprijini în mod direct această cerere. În plus, extinderea va crea locuri de muncă și va consolida rolul României ca centru regional pentru Europa de Sud-Est”, a declarat Florin Popescu, Regional Director Rockwool Balkans.
Prima linie de producție Rockwool din România a fost inaugurată în 2019, la Ariceștii Rahtivani, Prahova, cu o investiție de 50 milioane de euro. Aceasta este cea mai mare unitate de profil din țară, care are o capacitate de 45.000 tone/an.
Rockwool Romania este parte a Rockwool Group, lider mondial în producția de izolații din vată minerală bazaltică, cu o cifră de afaceri de 3,85 miliarde de euro în 2024. Grupul are 12.500 de angajați și 42 de fabrici în 23 de țări, cu distribuție în peste 120 de piețe globale.