România produce energie mai mult decât consumă. Preţul ne afectează pe toţi – Botiş, preşedinte Romanian Green Building Council (RoGBC)

România produce energie mai mult decât consumă, dar preţul ne afectează pe toţi, a declarat, vineri, Andrei Botiş, preşedinte Romanian Green Building Council (RoGBC), la evenimentul Pria Renewable Energy Conference.
AGERPRES - vin, 11 iul. 2025, 15:41
România produce energie mai mult decât consumă. Preţul ne afectează pe toţi - Botiş, preşedinte Romanian Green Building Council (RoGBC)

„În acest moment, România produce energie mai mult decât consumă. Depinde de ani, poate cu 5%, cu 10% în plus. Deci, suntem o ţară care are energie suficientă, iar capacităţile cresc în continuare”, a spus Andrei Botiş, scrie Agerpres.

El consideră, însă, că preţul energiei afectează pe toată lumea.

„Din punct de vedere energetic avem cam tot ce ne trebuie. Din păcate, preţul energiei ne afectează pe toţi. Pe consumatorul care aprinde lumina în fiecare zi nu îl interesează că preţul este compus din certificate, din taxe de transport etc. Îl interesează că plăteşte un cost foarte mare”, a explicat liderul Romanian Green Building Council.

Potrivit acestuia, statul nu trebuie să subvenţioneze costul energiei.

„Statul nu trebuie să dea subvenţii pentru energie, ci trebuie să creeze un cadru prin care să fie o piaţă de energie liberă, concurenţială, iar preţul să nu usture consumatorul final şi industrial”, a mai spus Botiş.

El a prezentat anumite cifre statistice privind producţia de energie a ţării. Astfel, producţia de energie hidro în România reprezintă aproximativ 36% din total – 6.400 de megawaţi, energia nucleară circa 8% – 1.400 de megawaţi, energia eoliană aproximativ 18% – 3.150 de megawaţi, fotovoltaică circa 30% – puţin peste 5.000 de megawaţi, din cărbune, în jur de 14-15% şi gaz aproximativ 12%.

PRIAevents a organizat, vineri, Pria Renewable Energy Conference, o platformă de dezbateri despre renewable energy, eveniment dedicat reducerii emisiilor nete de dioxid de carbon zero.

La conferinţă au mai fost prezenţi, printre alţii, Cristian Buşoi, secretar de stat din Ministerul Energiei, Liciniu Lupu, Founder & CEO Fabrica de Consultanţă, Laurenţiu Urluescu, preşedinte Consiliul Director Asociaţia Furnizorilor de Energie din România – AFEER, Mihai Macarie, secretar general al Centrului Român al Energiei.

Te-ar mai putea interesa și
Factura plătită de UE pentru energie a crescut cu 47 de miliarde de euro după izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu
Factura plătită de UE pentru energie a crescut cu 47 de miliarde de euro după izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu
Costurile Uniunii Europene cu importurile de combustibili fosili au crescut cu 47 de miliarde de euro (54,3 miliarde de dolari) de la începutul conflictului din Orientul Mijlociu, în urmă cu 100......
Livrările de motorină adusă pe mare în România au crescut cu 25% în acest an. Arabia Saudită a fost prima sursă
Livrările de motorină adusă pe mare în România au crescut cu 25% în acest an. Arabia Saudită a fost prima sursă
În primele cinci luni ale anului 2026, volumele de motorină aduse pe cale maritimă în porturile românești a crescut ...
Rusia își va reduce în iunie exporturile de petrol, pentru a-și crește capacitatea internă de rafinare – surse Reuters
Rusia își va reduce în iunie exporturile de petrol, pentru a-și crește capacitatea internă de rafinare – surse ...
Rusia ar urma să-şi reducă exporturile de ţiţei, pe fondul planurilor de a creşte capacitatea rafinăriilor în iunie, ...
Ministerul Finanțelor scoate la vânzare o nouă emisiune de titluri de stat Tezaur, cu dobânzi foarte atractive
Ministerul Finanțelor scoate la vânzare o nouă emisiune de titluri de stat Tezaur, cu dobânzi foarte atractive
Ministerul Finanțelor a anunțat astăzi că în perioada 08 iunie – 03 iulie a.c. românii pot investi în titlurile ...