Rubio acuză Cuba că permite adversarilor SUA să opereze activităţi de spionaj pe insulă. Ce spune China
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2026/01/cuba_street_450_252111_08132700.jpg)
„Nu vom permite adversarilor Statelor Unite să desfăşoare activităţi de spionaj sau să aibă baze militare la 90 mile distanţă de teritoriul nostru”, a avertizat Rubio într-un interviu acordat în exclusivitate canalului de televiziune Fox News.
Cuba are relaţii istorice cu puteri rivale SUA, care datează din perioada Războiului Rece, când insula s-a aliat cu fosta Uniune Sovietică în urma Revoluţiei cubaneze, scrie Agerpres.
De la prăbuşirea blocului sovietic în 1991, Cuba a menţinut legături cu Rusia, iar în ultimele decenii şi-a extins cooperarea cu China în domeniile economic şi tehnologic.
„Lucrurile se pot îmbunătăţi în Cuba prin reforme economice serioase, dar nu şi cu oamenii aflaţi în prezent la conducere. Sunt incompetenţi din punct de vedere economic”, a subliniat secretarul de stat american, referindu-se la preşedinţia lui Miguel Diaz-Canel.
Declaraţiile secretarului de stat american au fost făcute publice în aceeaşi zi în care Senatul SUA a respins o propunere a democraţilor de a limita eventualele operaţiuni militare pe care Trump le-ar putea ordona împotriva Havanei.
Ce a răspuns China
China a apărat miercuri cooperarea sa cu Cuba ca fiind „legitimă şi transparentă” şi a respins declaraţiile secretarului de stat american Marco Rubio, care a acuzat insula că permite „adversarilor” Washingtonului să desfăşoare activităţi de informaţii în apropierea teritoriului său, informează EFE.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe chinez, Lin Jian, a declarat într-o conferinţă de presă că „este legitimă şi transparentă cooperarea dintre China şi Cuba”, întrebat dacă Beijingul se consideră vizat de aceste afirmaţii, având în vedere legăturile sale cu insula, scrie Agerpres.
Lin a adăugat că „fabricarea de scuze, răspândirea de zvonuri şi defăimarea altora nu poate servi drept pretext” pentru a justifica „blocada brutală şi sancţiunile ilegale” ale Statelor Unite împotriva Cubei şi a subliniat că aceste măsuri „nu pot ascunde” faptul că Washingtonul „a încălcat grav drepturile la supravieţuire şi dezvoltare” ale ţării caraibiene şi „normele de bază ale relaţiilor internaţionale”.
Totodată, purtătorul de cuvânt a reiterat că Beijingul „va sprijini ferm Cuba în apărarea suveranităţii şi securităţii naţionale” şi a îndemnat SUA să „pună capăt imediat blocadei, sancţiunilor şi oricărei forme de coerciţie şi presiune” împotriva insulei.
Din ianuarie, administraţia Trump şi-a intensificat presiunea asupra Havanei prin impunerea unui blocade petroliere, iar Trump a sugerat în diverse ocazii necesitatea unei schimbări de regim pe insulă.