Rușii au reținut un băiat de 17 ani, bănuit că ar fi adunat informații care au ajutat Ucraina să atace cu drone rafinăria din Reazan

25 02. 2025
rafinarie riazan rusia 5467

Agenția de presă RIA a relatat că ofițerii din regiunea Bașchiria l-au reținut pe băiatul care este anchetat pentru „terorism și trădare”, infracțiuni care se pedepsesc cu închisoare de până la 20 de ani, potrivit legislației rusești.

RIA a scris că adolescentul, pe care nu l-a numit, a fost acuzat că a furnizat serviciilor de informații ucrainene date despre rafinărie în schimbul unor sume de bani începând din toamna anului 2024 și că și-a recunoscut fapta în timpul interogatoriului.

Băiatul ar fi declarat că a mers la Reazan pentru a aduna informații despre rafinărie la cererea ucrainenilor la începutul lunii ianuarie.

Rafinăria Reazan, care este situată la aproximativ 240 km sud de Moscova, și-a suspendat operațiunile după un atac al dronelor ucrainene luni, au declarat trei surse din industrie pentru Reuters.

Ucraina a vizat în mod repetat infrastructura energetică rusă pentru a încerca să submineze finanțarea războiului de către Moscova.

Atacurile au redus aproximativ 10% din capacitatea totală de rafinare a Rusiei, potrivit Reuters.