Rușii spun că ei sunt pregătiți să negocieze cu Ucraina. Zelenski transmite faptul că rușii mint
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2024/11/ucraina1_50836500.jpg)
„Președintele Putin a fost cel care a spus în mod repetat că Rusia este pregătită, fără nicio precondiție, să înceapă procesul de negocieri”, a declarat presei purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.
„Nu am auzit până acum niciun răspuns din partea regimului de la Kiev”, a adăugat el.
Peskov susține că Zelenski manipulează, nu Putin
Putin a declarat luni o încetare a focului de trei zile în războiul din Ucraina în perioada 8-10 mai, când Rusia plănuiește sărbători fastuoase pentru a marca cea de-a 80-a aniversare a victoriei asupra Germaniei naziste în cel de-al Doilea Război Mondial.
Ucraina, în replică, a întrebat de ce Moscova nu ar fi de acord cu apelul său pentru o încetare a focului care să dureze cel puțin 30 de zile și să înceapă imediat.
„Noi prețuim viețile oamenilor și nu paradele”, a spus Volodimir Zelenski.
„Rusia a respins în mod constant totul și continuă să manipuleze lumea, încercând să înșele Statele Unite. Acum, încă o dată, o altă încercare de manipulare: din anumite motive, toată lumea ar trebui să aștepte până pe 8 mai înainte de a înceta focul – doar pentru a-i oferi lui Putin liniște pentru parada sa”, a declarat luni președintele ucrainean.
Peskov a declarat marți că este „foarte greu de știut” dacă Ucraina intenționează să adere la armistițiul anunțat de Putin și că Zelenski este cel care manipulează.
„Aș spune că este o manipulare să nu dai un răspuns direct la o asemenea inițiativă a președintelui Putin. Așa ceva este mai mult decât o manipulare”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Kremlinului.