Schimb de replici dure între Ciucu și Băluță: “Probabil Băluţă e frustrat, am zis să mă comport cu mănuşi”; “Ciucu a trecut la un alt nivel – al mitocăniei”
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2026/02/ciucu-baluta-2-720x420.jpg)
Ciprian Ciucu a acuzat PSD şi pe Daniel Băluţă de lipsă de susţinere din Consiliul General al Municipiului Bucureşti.
El a spus că se aştepta ca „PSD să nu mai se comporte ca PSD, dar PSD e PSD”, menţionând că „într-un fel se comportă în coaliţie, la masă, şi altfel în spaţiul public”.
„Mi s-a părut normal să îi respect pe cei de la PSD în Consiliul general. De aceea, imediat după ce am fost ales, am dat toate atribuţiile, aşa cum deja le avea de dinainte să vin la primărie, viceprimarului PSD. Am antamat discuţii cu ei pe care, chiar dacă erau la nivel exploratoriu, le întorceau împotriva mea în mass-media şi au votat împotrivă, inclusiv pentru lucruri pentru care n-aveam niciun argument să voteze împotrivă, tocmai ca să-şi arate muşchii”, a afirmat Ciucu, la Prima TV.
Acesta a adăugat că încearcă să ţină relaţia cu social-democraţii în Consiliul General „pe linia de plutire”, menţionând că s-a abţinut să facă declaraţii „de genul lui Daniel Băluţă”. „Am zis hai să-i dau o şansă, omul vine după nişte alegeri pe care le-a pierdut, probabil că este frustrat şi am zis să mă comport cu mănuşi, ceea ce am şi făcut”, a adăugat Ciucu.
El a explicat că se plânge de situaţia de la Primăria Capitalei, dar a acuzat PSD de „parşivenie”, transmiţând social-democraţilor să nu mai facă pe „mironosiţa”.
„Nu mă plâng, am soluţii (…) Pune mâna şi votează în Consiliul General şi nu mai fă pe mironosiţa, ăsta este mesajul. Hai să vedem, votează-le, vedem ce efecte au pe parcursul acestui an, echilibrăm bugetul, că aşa e uşor să zici ‘Ciucu se plânge, dar nu vine cu soluţii’. Bun, hai să te văd. Aici este parşivenia, pentru că aici este un comportament foarte parşiv, orice propui şi este nepopular, între patru ochi sau în discuţii cu consilierii ca să ajungem la o concluzie scoate după aceea pe surse, împachetându-l aşa fel încât să fie împotriva ta. Nu merge, nu s-a întâlnit hoţul cu prostul, eu fiind prostul aici, că măcar hoţ nu sunt”, a mai spus Ciucu, întrebat cum a ajuns „la cuţite” cu preşedintele PSD Bucureşti, Daniel Băluţă.
În replică, Băluţă a transmis că Ciucu s-a dovedit a fi un „amator lipsit de soluţii” care a trecut la „bullying”.
„Astăzi, domnul Ciucu, care, în ultimele două luni, s-a dovedit a fi doar un amator lipsit de soluţii, care nu a făcut altceva decât să îi inducă în eroare pe bucureşteni în legătură cu profesionalismul său, a trecut la un alt nivel, cel al mitocăniei. Frustrat de lipsa completă de soluţii, sufocat de lacrimi şi suspine, domnul Ciucu s-a gândit că este bine să treacă la bullying”, a scris Băluţă, sâmbătă, pe Facebook.
El a mai arătat că îi asigură pe bucureşteni că nu va ceda şi va continua să lupte pentru a face dreptate.
„Din respect pentru mama, soţia şi fiica dumnealui, nu voi comenta afirmaţiile defăimătoare la adresa mea, afirmaţii caracteristice unui om slab şi fără caracter. Vreau doar să îi asigur pe bucureşteni, fără echivoc, că nu voi ceda! Voi continua să lupt pentru a face dreptate! Voi face tot ceea ce este omeneşte posibil ca nimeni să nu plătească pentru apă caldă şi căldură, dacă acestea nu sunt livrate la standarde contractuale. Voi continua să-i apăr pe cei vulnerabili, tineri, oameni activi şi vârstnici, şi, da, domnule Ciucu, voi continua să construiesc metrou, să dezvolt infrastructura rutieră, medicală şi educaţională. Domnule Ciucu, dacă puteţi (şi, sincer, pare că nu puteţi), încercaţi să faceţi acelaşi lucru, să dovediţi că sunteţi aşa cum v-aţi prezentat în campanie”, a mai transmis Daniel Băluţă.
Edilul Sectorului 4 a mai menţionat că, prin această „prestaţie”, Ciprian Ciucu este „un om fără caracter”.
„Domnule Ciucu, apucaţi-vă, odată şi odată, de treabă! Lăsaţi la o parte scuzele, cereţi ajutor pentru lucruri serioase şi fiţi convins că îl veţi primi! Prin ţevi nu circulă nici politica şi nici lacrimile dumneavoastră de crocodil. Aveţi apucături de baron, domnule Ciucu! Şi nu orice baron. Baronul Munchhausen! Închei prin a vă ura succes şi minte limpede!”, a mai scris Băluţă.