Schimbări în clasamentul celor mai mari latifundiari ai României. Antreprenorul Mihai Anghel a ajuns cu două companii în Top 10

Omul de afaceri Mihai Anghel, care administreaza grupul de firme Oltyre-Cerealcom Dolj, a urcat în clasamentul celor mai mari zece latifundiari ai țării, după suprafața exploatată.
Alina Stanciu - J, 25 iun. 2026, 22:52
Schimbări în clasamentul celor mai mari latifundiari ai României. Antreprenorul Mihai Anghel a ajuns cu două companii în Top 10

Antreprenorul Mihai Anghel a ajuns cu două dintre companiile sale din agricultură în clasamentul primelor zece cele mai mari exploatații agricole ale țării, potrivit unui clasament realizat de APIA în funcţie de suprafeţele pe care agenţii economici le-au declarat, în 2026, Agenţiei, în cererea privind plata unică pe suprafaţă.

Astfel, SC Oltyre SRL, firma lui Anghel, a devansat Zimbrul S.A. urcând pe poziția a zecea în clasament, în timp ce Cervina S.A. , o altă companie a omului de afaceri, a rămas pe poziția a noua, ca și anul trecut.

Zimbrul S.A. este una dintre companiile grupului german Axios, exploatează în jur de 20.000 de hectare în județul Ialomița, după ce a preluat 16.500 de hectare de la compania portugheză Nutre.

Mihai Anghel nu este însă singurul antreprenor român prezent în topul celor mai mari exploatații de teren. Potrivit clasamentului APIA, a doua cea mai mare suprafață pentru care s-au solicitat subvenții aparține, ca și anul trecut, companiei Intercereal a antreprenorului Augustin Oancea și a familiei acestuia.

Potrivit datelor proprii, compania exploatează 23.191 hectare de teren, cu producție agricolă în patru ferme vegetale și două silozuri.

De asemenea, Agro Nevada Tim, business-ul lui Mateiu Corvin, s-a situat anul acesta pe poziția a opta după suprafața exploatată, după ce a pierdut o poziție în favoarea SC Agro Chirnogi, firmă ce face parte din grupul Maria, cu investitori libanezi. Din același grup mai face parte și Maria Trading, producător aflat pe locul al șaselea.

Agro Nevada Tim exploatează peste 17.000 de hectare în judeţul Timiş, potrivit Revistei Ferma, în timp ce SC Agro Chirnogi cultivă peste  35.000 de hectare în judeţul Călăraşi, potrivit datelor din piață.

În 2021, timișoreanul Mateiu Corvin deținea a cincea cea mai mare exploatație de teren arabil din România, potrivit acelorași date APIA..

O altă schimbare în clasament s-a produs pe pozițiile patru și cinci, Campo D’Oro făcând schimb cu Emiliana West Rom care a ajuns pe locul cinci.
Emiliana West Rom, business înfiinţat în anul 2000 de omul de afaceri italian Luciano Martini, care şi-a început activitatea în producţia de cereale şi creşterea bo­vinelor, exploatează 12.000 de hectare, conform datelor proprii.
La rândul său, compania daneză Ingleby, cea care şi-a extins portofoliul de terenuri arabile prin preluarea societăţii Campo D’Oro de la investitorul italian Giovanni Roncato, a devenit în 2025, numai cu această societate, al patrulea cel mai mare exploatator de terenuri din România. Compania operează, potrivit datelor proprii, 21.217 hectare de teren în trei ferme și trei păduri.
De departe cea mai mare exploatație o deține însă grupul Al Dahra din Emiratele Arabe Unite, prin Agricost.  Compania operează cea mai mare fermă din Europa,  cu 57.000 de hectare arendate de la stat în Insula Mare a Brăilei.

Sursa: APIA și termene.ro

Te-ar mai putea interesa și
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit și cel mai nou bulevard din ultimele decenii. ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Banii europeni atraşi în ultimul an (10 iunie 2025-10 iunie 2026) au totalizat 10 miliarde de euro, potrivit ministrului ...