Se dezgheață piața imobiliară? Tranzacțiile cu apartamente cresc pe final de primăvară, după ce anul începuse cu un minus masiv de 25%

Vânzările de apartamente dau semne de revenire după un început de an prost. Tranzacțiile cu unități individuale parafate în luna mai au mai redus din scăderea masivă din primele luni. Cu toate acestea, vânzările de apartamente sunt cu 11% mai mici față de primele cinci luni din 2025, arată datele Agenției Naționale pentru Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) analizate de Economica.net.
Andrada Ghira - mar, 02 iun. 2026, 22:11
Se dezgheață piața imobiliară? Tranzacțiile cu apartamente cresc pe final de primăvară, după ce anul începuse cu un minus masiv de 25%

12.379 de tranzacții cu apartamente au fost semnate în luna mai a acestui an, în ușoară creștere față de aceeași lună din 2025. Plusul înregistrat în luna mai a redus din diferența față de aceeași perioadă a anului trecut, asta după ce 2026 a avut un început prost, cu minus de 25% în ianuarie, potrivit datelor ANCPI analizate de Economica.net. 

Tranzacțiile cu unități individuale din primele patru luni din acest an au fost sub nivelul anului trecut, cu surpriza lunii mai, care aduce semne de revenire a pieței rezidențiale. Rămâne de văzut dacă această tendință se va păstra.

În total, în primele cinci luni din acest an s-au vândut peste 54.400 de apartamente, cu 11% mai puține față de aceeași perioadă a anului trecut, când s-au tranzacționat aproape 62.000 de apartamente.

Creșteri ale tranzacțiilor s-au observat și în sectoarele 1 și 2 ale Capitalei. În Sectorul 1, tranzacțiile au crescut cu 40% de la o lună la alta, iar în Sectorul 2 cu 27%.

 

Timișoara, noul lider din provincie la vânzarea de apartamente

La nivel de reședințe de județ, cea mai mare creștere s-a înregistrat în Timișoara, acolo unde tranzacțiile cu unități individuale parafate aproape că s-au dublat de la o lună la alta. Astfel, dacă în aprilie s-au vândut 455 de apartamente, numărul a crescut la 853 de apartamente tranzacționate în luna mai, arată datele ANCPI analizate de Economica.net.

Cu aceste cifre, Timișoara a surclasat Brașovul, care și-a menținut poziția de cea mai mare piață rezidențială patru luni anul acesta.

La Brașov, vânzările de apartamente au scăzut cu 11% în mai față de aprilie.

Au crescut vânzările de apartamente și din Târgu-Mureș. Acolo, s-au vândut cu 20% mai multe unități individuale în mai față de aprilie.

La Cluj-Napoca vânzările au stagnat, iar la Constanța au scăzut cu 13% de la o lună la alta.

 

Te-ar mai putea interesa și
Românii, în topul celor care au fondat startup-uri de miliarde de dolari în SUA. Cine sunt antreprenorii din spatele boom-ului AI și tech
Românii, în topul celor care au fondat startup-uri de miliarde de dolari în SUA. Cine sunt antreprenorii din spatele boom-ului ...
România își consolidează poziția în rândul țărilor care au produs antreprenori de succes în Silicon Valley și în ecosistemul american de tehnologie. Potrivit celui mai recent raport al......
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Freshful by eMAG și Sezamo, cei doi jucători de pe piața comerțului alimentar online, au trecut anul trecut de jumătate ...
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Preşedintele SUA, Donald Trump, i-a transmis duminică preşedintelui rus Vladimir Putin că "încheierea conflictului în ...
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Premierul desemnat Adrian Veştea afirmă că guvernul pe care îl va propune va obţine voturile necesare, menţionând ...