Şefa OMV Petrom, Mariana Gheorghe, a fost aleasă în conducerea ING Groep

Mariana Gheorghe, CEO al OMV Petrom (SNP), a fost aleasă membru în Consiliul de Supraveghere al ING Groep, acesta fiind un angajament profesional suplimentar, potrivit unui raport SNP trimis la Bursa de Valori Bucureşti (BVB).
Adrian N. Ionescu - mie, 13 mai 2015, 06:59
Şefa OMV Petrom, Mariana Gheorghe, a fost aleasă în conducerea ING Groep

Acţionarii ING Groep au ales-o, în 11 mai 2015, pe Mariana Ghoerghe, director genertal (CEO) al OMV Petrom (SNP), ca membru al Consiliului de Supraveghere al ING Groep. Intrarea în funcţie va avea loc după obținerea tuturor aprobărilor corporative și de reglementare, inclusiv a aprobării Băncii Centrale Europene, potrivit unui raport SNP trimis la Bursa de Valori Bucureşti (BVB).

Mandatul a fost acordat pentru o perioadă de patru ani. In urma numirii Marianei Gheorghe in această funcție, „OMV Petrom va beneficia de expunere suplimentară la standardele internaționale de guvernanță corporativă. OMV Petrom va beneficia in continuare de implicarea deplină a dnei Gheorghe, care va dedica suficient timp companiei OMV Petrom”, se mai spune în raport.

OMV Petrom este cel mai mare grup petrolier integrat din Europa de Sud-Est, cu o producţie anuală de ţiţei şi gaze de aproximativ 66 milioane bep în 2014. La finalul lui 2014, Grupul avea o capacitate de rafinare de 4,2 milioane tone anual şi opera o centrală electrică de înalta eficienţă de 860 MW şi un parc eolian de 45 MW. Pe piaţa distribuţiei de produse petroliere, OMV Petrom este prezent pe pieţele din România şi ţările învecinate prin intermediul a circa 780 benzinării, la sfârşitul lui 2014.

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...