Astfel, produsele regăsite până de curând în restaurante vor putea fi comandate alături de cumpărăturile săptămânale, în aceeași comandă.
În prezent, în oferta Sezamo sunt 24 de produse gătite chefii Dragos Bercea și Dan Tonescu deja disponibile pentru comenzi, iar categoria va crește până la finalul anului. Produsele ready-to-eat dezvoltate de chefii din City Grill Group includ feluri principale, atât românești, cât și internaționale, deserturi, precum tort de biscuiți, cremșnit sau plăcintă cu mere.
„Parteneriatul cu City Grill reprezintă o combinație perfectă între experiența de cumpărături alimentare online oferită de Sezamo și calitatea incontestabilă a produselor pregătite de către City Grill. Această inițiativă vine în întâmpinarea tendințelor actuale ale pieței, unde consumatorii caută soluții convenabile și de înaltă calitate pentru preparatele gata de consumat și gata de gătit. Clienții noștri au fost interesați să exploreze mai multe opțiuni în această direcție, așa că, pe lângă produse proaspete grozave, le aducem și restaurantul acasă”, a declarat Michael Kaiser (foto), director comercial Sezamo.
„Suntem încântați de acest parteneriat cu Sezamo, un lider în transformarea experienței de cumpărături alimentare online. Colaborarea se aliniază perfect cu tendințele pieței, deoarece consumatorii caută din ce în ce mai mult soluții convenabile, de înaltă calitate, ready-to-eat și ready-to-cook. Aceste produse create pentru retail, disponibile și pe Sezamo, au aceeași calitate ca cele servite în restaurante. Vedem un succes instant pe ele pe toate canalele pe care le listăm, pentru că nu există nicio diferență în gust sau mod de preparare, toate sunt gătite în bucătăria centrală a grupului City Grill, folosind aceleași ingrediente de calitate și materii prime. Așteptăm cu nerăbdare să construim pe acest momentum și să obținem un mare succes alături de Sezamo, un brand aliniat la valorile noastre de calitate și creare a unei experiențe impecabile pentru clienți”, a declarat Mihaela Boşneag, director de operaţiuni Platforma City Grill.
La doar zece zile de la lansarea colaborării, clienții au deja preparate preferate. Este vorba despre Tikka Masala cu orez Basmati, Hummus cu carne tocată de vită și ardei copt, precum și produse de mini-prăjituri asortate.
La Sezamo, aproape 4 din 10 coșuri includ produse ready-to-eat (RTE) sau ready-to-cook (RTC), o tendință în creștere în rândul familiilor, tinerilor profesioniști și al consumatorilor eco-conștienți.
În plus față de parteneriatul cu City Grill, Sezamo continuă să inoveze prin extinderea portofoliului. Printre brandurile recent adăugate în oferta Sezamo se numără și Dozz, care propune supe inovatoare, consumabile direct din doză. Un nou brand, din categoria de ready-to-cook de data aceasta, este Cookit, care oferă sub forma unui set de gătit rețete rapide.
Supermarketul online oferă o selecție de peste 15.000 de produse, precum produse proaspete direct de la fermieri autohtoni, alimente de la artizani locali, dar și branduri internaționale de tip supermarket, toate într-un singur loc. Produsele sunt livrate către clienți din depozitul de 12.000 m2 situat în incinta CTPark, în nordul Bucureștiului, care include spații de depozitare ambientală și unități cu temperatură controlată, ce permit păstrarea produselor în condiții cât mai bune și reducerea costurilor de energie.
Despre Sezamo
Sezamo este un supermarket online, parte din grupul european Rohlik, una dintre cele mai importante companii de e-grocery din Europa. Deja activ în: Cehia (Rohlik.cz), Ungaria (Kifli.hu), Austria (Gurkerl.at) și Germania (Knuspr.de), Rohlik s-a lansat în România în 2022, sub brandul Sezamo.