Sindicaliştii din sănătate vor picheta Ministerul Sănătăţii, pe 23 mai, şi se pregătesc pentru greva generală, în 15 iunie
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2022/06/288411692_391684389666342_8394864119755373471_n-844x420.jpg)
Astfel, în data de 23 mai, de la ora 11:00, va avea loc pichetarea Ministerului Sănătăţii, iar în 8 iunie o grevă cu întreruperea activităţii timp de două ore, între 9:00 şi 11:00.
Totodată, din 15 mai începe strângerea de semnături pentru declanşarea grevei generale, programate în data de 15 iunie 2023.
Consiliul Naţional al Federaţiei Sanitas a decis declanşarea unor ample mişcări de protest, în contextul în care asigurările Guvernului de a nu bloca ocuparea posturilor în sectoarele Sănătate şi Asistenţă Socială nu s-au concretizat, iar revendicările din februarie nu au fost soluţionate.
„Consiliul Naţional al Federaţiei Sanitas, constatând că asigurările verbale ale reprezentanţilor Guvernului de a nu bloca ocuparea posturilor în sectoarele Sănătate şi Asistenţă Socială nu s-au concretizat, ci, din contră, a apărut un alt draft al unei Ordonanţe de Urgenţă care va cuprinde aceasta prevedere, coroborat cu faptul ca revendicările noastre din februarie – creşterea salariilor cu minim rata inflaţiei, asigurarea finanţării pentru vouchere de vacanţă etc – nu s-au concretizat, pentru faptul că nici actuala Legea a Salarizării nu este implementată, dar nici noua lege – asumată prin PNRR şi deja negociată cu sindicatele – nu are o finalitate, pentru că o parte dintre sporuri încă sunt plătite la salariul din decembrie 2018, pentru că indemnizaţia de hrană a rămas blocată la sub 10 lei/zi, în timp ce tichetele de masă pentru sectorul privat au ajuns la 30 de lei şi se estimează creşterea valorii la 40 de lei, a hotărât declanşarea unor mişcări de protest ample”, a subliniat Viorel Huşanu, preşedintele Sanitas Bucureşti.