Începând de astăzi, 16 ianuarie, până vineri, 23 ianuarie, persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie în titlurile de stat FIDELIS denominate în lei și în euro, prin intermediul sindicatului format din Alpha Bank România, BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială Română, BRD – Groupe Societe Generale, Libra Internet Bank și TradeVille, titluri care sunt listate la Bursa de Valori București, anunță Ministerul Finanțelor.
”Rezultatele obținute de Programul FIDELIS în 2025 confirmă încrederea românilor în acest instrument de economisire și investiție. Cu subscrieri record de peste 21 de miliarde de lei într-un singur an și un total de peste 62 de miliarde de lei atrași de la lansare, FIDELIS a devenit un pilon important al finanțării statului. Continuarea programului în 2026 este o decizie firească, care reflectă succesul său și angajamentul nostru de a oferi populației soluții sigure, accesibile și eficiente de economisire, cu beneficii reale pentru economie și societate” a declarat Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor.
Beneficii pentru donatorii de sange:
Ministerul Finanțelor continuă și în anul 2026 parteneriatul cu Rock FM și Morning Glory cu Răzvan Exarhu și recompensează solidaritatea socială prin tranșa dedicată donatorilor de sânge cu o dobândă de 7,45%, la titlurile de stat în lei cu scadență la 2 ani.
Un alt beneficiu oferit donatorilor este scăderea de 10 ori a pragului minim de subscriere de la 5.000 de lei la 500 lei. Pot beneficia de condițiile avantajoase ale noii emisiuni persoanele care fac dovada donării de sânge începând cu 1 august 2025.
În afară de tranșele speciale, ediția FIDELIS care debutează astăzi, 16 ianuarie va conține și următoarele emisiuni:
în lei:
în euro:
Valoarea nominală a unui titlu de stat FIDELIS este de 100 de lei pentru emisiunea în lei și 100 de euro pentru emisiunea în euro, iar pragul minim de subscriere este de 5.000 de lei, respectiv, 1.000 de euro.
Avantajele investiției în Programul FIDELIS
În procesul de subscriere a titlurilor de stat FIDELIS nu se percep comisioane de către băncile intermediare, iar veniturile obținute, atât din dobânzi, cât și din câștigurile de capital sunt neimpozabile. Deținătorii de titluri de stat FIDELIS lansate în cadrul emisiunilor anterioare ajunse la scadență pot reinvesti disponibilitățile neridicate la scadență, prin subscrierea în cadrul acestei noi emisiuni.