Ștefan-Alexandru Frangulea devine CFO al AROBS Transilvania după ce a plecat de la Electrica în ziua în care s-au raportat cele mai bune rezultate din istorie 

01 04. 2026
frangulea

Ștefan-Alexandru Frangulea îi va succeda lui Bogdan Ciungradi, al cărui mandat în această funcție s-a încheiat la data de 31 martie 2026, în urma deciziei acestuia de a-și continua parcursul profesional într-o altă direcție.

„Numirea lui Ștefan-Alexandru Frangulea vine într-un moment în care AROBS își continuă strategia de dezvoltare, atât prin creștere organică, cât și prin integrarea companiilor din Grup și extinderea pe piețe internaționale, într-un context în care activitatea Grupului devine tot mai complexă. Suntem încrezători că experiența extinsă a lui Ștefan-Alexandru în domeniul financiar-bancar, precum și implicarea sa în tranzacții complexe, procese de M&A și proiecte de transformare organizațională, va contribui la susținerea obiectivelor noastre de creștere și la menținerea unei discipline financiare solide la nivelul Grupului. Totodată, îi mulțumim lui Bogdan pentru contribuția sa la dezvoltarea Grupului și îi dorim mult succes în proiectele viitoare”, a declarat Voicu Oprean, Președinte Consiliu de Administrație și CEO al AROBS.

Ștefan-Alexandru Frangulea are peste 20 de ani de experiență în sectorul financiar-bancar și energetic și a deținut poziții de top management în cadrul Grupului Electrica, unde a ocupat funcția de Director Financiar, precum și în instituții financiare de referință precum Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), BCR sau UniCredit. De-a lungul carierei, a fost implicat în structurarea și implementarea unor tranzacții complexe de finanțare, proiecte de investiții, procese de listare și operațiuni de fuziuni și achiziții, având, totodată, experiență în programe de optimizare a costurilor și transformare organizațională.

„Mă alătur AROBS într-un moment de dezvoltare accelerată, în care complexitatea operațională și ambițiile de creștere ale Grupului necesită o funcție financiară puternică, orientată atât spre disciplină, cât și spre susținerea deciziilor strategice. Cred cu tărie că rolul echipei financiare depășește sfera controlului; este un partener activ al businessului, care contribuie la integrarea eficientă a companiilor din Grup, la alocarea optimă a capitalului și la creșterea clarității în execuție. Îmi propun să dezvoltăm împreună, alături de echipele din întregul Grup, un model de creștere sustenabil, bazat pe guvernanță solidă, colaborare cross-functional și performanță consecventă, care să consolideze poziția AROBS ca jucător internațional relevant, cu rădăcini puternice românești”, a declarat Ștefan-Alexandru Frangulea, CFO al AROBS.

În noul său rol, Ștefan-Alexandru Frangulea va fi responsabil de coordonarea strategiei financiare a Grupului, inclusiv planificarea și analiza financiară, managementul lichidității și al structurii de capital, precum și susținerea proceselor de M&A și integrare a companiilor din Grup. De asemenea, acesta va contribui la consolidarea mecanismelor de control financiar și optimizarea operațională.

În 2026, AROBS Group vizează venituri de 552 milioane de lei, în creștere cu 23% față de 2025, și o EBITDA de 82 milioane de lei, cu 19% peste nivelul anului anterior, corespunzătoare unei marje de 15%. Profitul net este estimat la 35 milioane de lei, reflectând obiectivul de a susține o creștere profitabilă, în condițiile menținerii disciplinei financiare și a unei alocări eficiente a resurselor.

Citește și:

În ziua în care Electrica a anunțat cel mai bun rezultat financiar din istorie, și-a dat afară directorul financiar. Ce spune Alexandru Frangulea