SUA – JD Vance spune că nu există „nicio şansă” ca un atac împotriva Iranului să declanşeze un război prelungit
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/08/jd-vance-6456-698x420.jpg)
„Ideea că vom fi angajaţi într-un război în Orientul Mijlociu timp de ani de zile, fără un sfârşit previzibil – nu există nicio şansă ca acest lucru să se întâmple”, a spus el într-un interviu acordat jurnalului american.
„Cred că toţi preferăm opţiunea diplomatică”, a adăugat vicepreşedintele, afirmând în acelaşi timp că „depinde cu adevărat de ceea ce fac şi spun iranienii”.
Administraţia Trump a avut joi, la Geneva, o a treia rundă de discuţii cu Iranul, mediată de Oman, scrie Agerpres.
Ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, a declarat că a avut „cele mai intense” negocieri de până acum cu americanii, după această zi de discuţii.