Șoferii care nu au la ei permisul de conducere sau certificatul de înamtriculare a vehiculului nu vor mai fi amendați, dacă o lege adoptată astăzi de Senat va trece și de Camera Deputaților. În prezent, amenda pentru nedeținerea permisului în trafic se sancționează cu 6-8 puncte de amendă, ceea ce înseamnă până la 1.620 de lei.