Guvernul a decis că România va construi portofelul european de identitate digitală, prin care românii vor avea toate actele pe telefon, preluând gratuit soluţia dezvoltată de Germania, pentru a ”valorifica eficient resursele disponibile”. Varianta românească trebuia dezvoltată de Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR).