România va fi, cu siguranţă, cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană (UE), dar asta vine şi cu nişte obligaţii foarte mari, a declarat, marţi, la un eveniment de specialitate, vicepreşedintele Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier şi al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG), Ionuţ-Sorin Banciu.