Țara Mea, cooperativa cu 5.000 de membri care livrează în Kaufland și către alți mari retaileri, continuă să-și diminueze afacerile și rămâne pe pierdere

24 06. 2025
tara_mea_33826100

Cooperativa Agricola Integrată Țara mea, una dintre primele cooperative care a intrat pe rafturile lanțului Kaufland și și-a extins ulterior parteneriatele și cu alți retaileri internaționali, a raportat pentru 2024 afaceri de 33,4 milioane de lei după o scădere de 2% față de anul anterior, potrivit datelor financiare analizate de Economica. Este cea mai mică cifră de afaceri din 2016 încoace, în condițiile în care în ani precum 2018 Cooperativa a avut rulaje și de peste 200 de milioane de lei.

În schimb, pierderile Cooperativei s-au diminuat cu 97% scâzând de la aproximativ 1,1 milioane de lei la 23.853 de lei anul trecut. Compania din care fac parte aproximativ 5.000 de fermieri, incluzînd mai multe fabrici de  a rămas cu șapte angajați. Cooperativa este pe pierdere din 2022.

Cooperativa Agricolă Integrată „Țara Mea” este formată din șase  departamente: pasăre, legume, lactate, băcănie, carne de oaie și porc și pește.