Teodor Meleşcanu anunţă că în 2018 vor fi redeschise două puncte de trecere a frontierei cu Ucraina
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2016/03/frontiera_romania_ucraina_4567876543_98408700-674x420.jpg)
El a declarat, într-o conferinţă de presă, că în 2018 vor deveni funcţionale punctele de trecere a frontierei de la Vicovu de Sus – judeţul Suceava şi Racovăţ – judeţul Botoşani, aflate la frontiera cu Ucraina.
‘Am discutat cu domnul Klimkin şi în bugetul pe acest an (n.r.- bugetul de stat al Ucrainei) vor fi prevăzute de către Ministerul Finanţelor sumele necesare pentru deschiderea a două puncte de frontieră. Aceste puncte de frontieră sunt, din punct de vedere al părţii române, complet pregătite pentru a fi deschise şi aşteptăm doar finalizarea din partea cealaltă în cursul acestui an’, a afirmat Meleşcanu.
Cei doi miniştri au discutat şi despre posibilitatea deschiderii de noi puncte pietonale la frontiera dintre România şi Ucraina.