Trump a convocat o reuniunea de urgenţă a Consiliului Naţional de Securitate după ce a renunţat la summitul G7 din Canada

Preşedintele american, Donald Trump, a convocat o reuniune a Consiliului Naţional de Securitate (NSC) în cursul serii de marţi (ora locală) la Washington, după ce a renunţat brusc la summitul G7 care avea loc la Kananaskis (Canada), din cauza conflictului armat dintre Israel şi Iran, potrivit presei americane - transmite EFE.
AGERPRES - mar, 17 iun. 2025, 08:43
Trump a convocat o reuniunea de urgenţă a Consiliului Naţional de Securitate după ce a renunţat la summitul G7 din Canada

Trump a cerut membrilor NSC să se întâlnească în camera de criză a Casei Albe, a declarat o sursă guvernamentală pentru CNN. Oficialul nu a precizat dacă Trump a ordonat consiliului să se reunească imediat sau dacă aceştia vor fi prezenţi la întoarcerea sa la Washington, după ce şi-a întrerupt brusc vizita în Canada pentru summitul G7, scrie Agerpres.

Preşedintele american a refuzat să vorbească presei despre această întâlnire. „Trebuie să mă întorc devreme”, a declarat Trump, care a evitat o întrebare despre reuniunea NSC.

Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a anunţat pe reţelele sociale decizia lui Trump de a părăsi summitul cu o zi înainte de încheierea acestuia.

„Preşedintele Trump a avut o zi minunată la G7, unde chiar a semnat un acord comercial important cu Regatul Unit şi cu prim-ministrul Keir Starmer. S-au realizat multe, dar din cauza a ceea ce se întâmplă în Orientul Mijlociu, preşedintele Trump va pleca în seara aceasta după cina cu şefii de stat”, a spus Leavitt.

Cu puţin timp înainte de anunţ, Trump a avertizat pe reţeaua sa de socializare Truth Social că locuitorii din Teheran, un oraş cu aproape 10 milioane de locuitori, ar trebui să plece din capitala iraniană.

„Iranul ar fi trebuit să semneze ‘acordul’ pe care i-am spus eu să îl semneze. Ce ruşine şi ce risipă de vieţi omeneşti. Pe scurt, IRANUL NU POATE DISPUNE DE O ARMĂ NUCLEARĂ. Am spus-o din nou şi din nou! Toată lumea ar trebui să evacueze imediat Teheranul!”, a scris el pe platforma sa.

În cursul zilei, Trump a făcut mai multe referiri la escaladarea conflictului dintre Israel şi Iran.

Preşedintele american a confirmat că regimul iranian şi-a exprimat prin intermediari dorinţa de a detensiona conflictul cu Israelul, care a provocat deja sute de morţi în ambele ţări.

„Trebuie să ajungă la un acord şi este dureros pentru ambele părţi, dar aş spune că Iranul nu câştigă acest război şi ar trebui să discute imediat înainte de a fi prea târziu”, a spus el, adăugând că „Israelul se descurcă foarte bine”.

Te-ar mai putea interesa și
Banca Transilvania a depăşit opt milioane de carduri în portofoliu, în 2025
Banca Transilvania a depăşit opt milioane de carduri în portofoliu, în 2025
Banca Transilvania (BT) a depăşit borna de opt milioane de carduri în portofoliu, iar 70% dintre acestea sunt inclusiv digitale, înrolate în aplicaţia BT Pay, a anunţat, miercuri, banca....
OUG pentru muncitorii non-UE riscă să concentreze piaţa şi să afecteze mii de firme şi lucrători  – Asociaţia Agenţiilor de Recrutare Internaţională
OUG pentru muncitorii non-UE riscă să concentreze piaţa şi să afecteze mii de firme şi lucrători – Asociaţia ...
Condiţiile introduse prin proiectul de Ordonanţă de Urgenţă privind încadrarea în muncă a lucrătorilor străini, ...
S-au format cozi la benzinării. Carburanții se vor scumpi masiv peste câteva ore
S-au format cozi la benzinării. Carburanții se vor scumpi masiv peste câteva ore
Unii șoferi au vrut să alimenteze cu carburanți înainte de scumpirea care va veni peste câteva ore, așa că la unele ...
SUA şi Israel au convenit un termen limită de două luni pentru dezarmarea Hamas (sursă)
SUA şi Israel au convenit un termen limită de două luni pentru dezarmarea Hamas (sursă)
Statele Unite şi Israel au convenit asupra unui termen limită de două luni pentru dezarmarea miliţiei palestiniene Hamas, ...