Vicepreşedintele Rompetrol crede că Guvernul va aproba memorandumul în ianuarie

Memorandumul de înţelegere dintre Guvern şi Rompetrol ar putea fi aprobat de Executiv prin ordonanţă de urgenţă în luna ianuarie, dar dacă termenul se va prelungi, KazMunaiGaz are posibilitatea de a renunţa la acest acord, a declarant luni vicepreşedintele grupului Rompetrol, Azamat Zhangulov.
Economica.net - lun, 30 dec. 2013, 11:34
Vicepreşedintele Rompetrol crede că Guvernul va aproba memorandumul în ianuarie

„Cred că Guvernul va lua decizia de a aproba memorandumul printr-o ordonanţă de urgenţă în luna ianuarie. Memorandumul este valabil până în 31 ianuarie. Dacă nu se va întâmpla nimic într-o anumită perioadă de timp, noi putem ieşi. Condiţiile din memorandum nu sunt eterne”, a afirmat Zhangulov într-un briefing de presă.

Potrivit memorandumului, statul va încasa 200 milioane dolari prin răscumpărarea de către compania de stat KazMunaiGaz din Kazahstan a unui pachet de 26,69% din acţiunile Rompetrol Rafinare.
Grupul Rompetrol a depus deja la trezoreria grupului suma de 200 milioane de dolari, a precizat Zhangulov.

El a adăugat că investiţiile de anul viitor ale Rompetrol în România vor depinde de semnarea acestui memorandum.

„Investiţiile noastre în România pentru 2014 depind de memorandum. Dacă totul merge conform planului, am putea investi circa 200 milioane de dolari. (…) Timpul este principala resursă de care acum nu dispunem. Banilor nu le place să aştepte”, a spus Zhangulov.

În noiembrie, legea de aprobare a memorandumului de înţelegere între statul român şi Rompetrol, în legătură cu care preşedintele Traian Băsescu a formulat o sesizare la Curtea Constituţională (CC), a fost declarată neconstituţională. Băsescu a arătat că Preşedinţia nu a atacat pe fond memorandumul şi, ca atare, el a rămas în vigoare.

Legea are ca obiect aprobarea memorandumului de înţelegere încheiat între statul român în calitate de proprietar al acţiunilor deţinute în cadrul Rompetrol Rafinare SA şi The Rompetrol Group NV.

Cele două părţi îşi asumă un angajament de cumpărare din partea The Rompetrol Group NV a unui pachet minoritar de acţiuni reprezentând aproximativ 26 la sută din capitalul social al SC „Rompetrol Rafinare” SA, deţinut în prezent de Oficiul Participaţiilor Statului şi Privatizării în Industrie (OPSPI) în schimbul a 200 de milioane de dolari.

Părţile convin, de asemenea, să constituie un fond de investiţii kazak-român, sub forma unei societăţi cu structura acţionariatului 80% The Rompetrol Group şi 20% statul român, care va investi în proiecte din domeniul energetic.

Te-ar mai putea interesa și
Anunț SF de la Open AI! ChatGPT trece la un alt nivel și devine superaplicație: Va face mai mult decât să răspundă. Ce lucruri incredibile va putea face
Anunț SF de la Open AI! ChatGPT trece la un alt nivel și devine superaplicație: Va face mai mult decât să răspundă. ...
OpenAI pregătește cea mai mare transformare de până acum pentru ChatGPT, cu planuri de a-l transforma într-o „super aplicație” care să includă instrumente de programare, agenți AI și......
Ce rezultate au avut anul trecut cei mai mari latifundiari ai țării. Clasament
Ce rezultate au avut anul trecut cei mai mari latifundiari ai țării. Clasament
Producțiile foarte bune de anul trecut au permis celor mai mari ferme din România să-și crească afacerile, iar unora ...
Ultima oră. S-a dat cea mai mare amendă din istoria României. 10 bănci vor plăti peste 700 de milioane de euro pentru manipularea ROBOR-Consiliul Concurenței
Ultima oră. S-a dat cea mai mare amendă din istoria României. 10 bănci vor plăti peste 700 de milioane de euro pentru ...
Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci cu amenzi în valoare totală de 3,73 miliarde lei (710 milioane euro) pentru ...
Guvernul Tomac. Lista miniștrilor: Nume surpriză la finanțe, agricultură și nu numai- SURSE
Guvernul Tomac. Lista miniștrilor: Nume surpriză la finanțe, agricultură și nu numai- SURSE
După ce președintele Nicușor Dan l-a nominalizat pe Eugen Tomac drept premier, au început să apară și primele nume ...