Volvo intenţionează să producă anual 100.000 de vehicule în SUA pentru a-şi relansa vânzările

Constructorul auto suedez Volvo Cars a anunţat, luni, că a selectat un loc din statul Carolina de Sud unde va investi 500 de milioane de dolari pentru construcţia primei sale uzine din SUA, în ideea de a acapara o cotă cât mai mare din piaţa de automobile premium din America de Nord, transmite Reuters.
Economica.net - lun, 11 mai 2015, 11:54
Volvo intenţionează să producă anual 100.000 de vehicule în SUA pentru a-şi relansa vânzările

Lucrările de construcţie la noua uzină de la Ridgeville, Berkeley County, vor începe în acest an, iar producţia va demara în 2018 pentru a ajunge rapid la 100.000 de vehicule anual şi 4.000 de angajaţi, scrie Agerpres.

Marca suedeză de automobile este prezentă pe piaţa din SUA încă din 1955, însă, anul trecut, cota sa de piaţă a fost una minoră (mai puţin de 0,4%). Grupul Volvo a informat că noua sa uzină americană face parte dintr-un plan ambiţios vizând dublarea vânzărilor mondiale până la 800.000 de vehicule pe an la finele acestui deceniu.

‘Acesta este un semnal clar al angajamentului nostru privind relansarea operaţiunilor noastre americane’, a declarat directorul general de la Volvo Cars, Hakan Samuelsson.

Potrivit acestuia, noua uzină va ajuta la reducerea riscului valutar şi, de asemenea, va reduce alte costuri, inclusiv a celor legate de logistică, în condiţiile în care unul dintre factorii decisivi care au înclinat balanţa în favoarea Carolinei de Sud a fost apropierea de porturile din Charleston, Savannah şi Brunswick.

‘Logistica a fost unul dintre cei mai importanţi factori’ pentru o uzină care va importa un număr mare de piese şi va exporta unele vehicule, a spus Samuelsson.

Decizia celor de la Volvo vine într-un moment în care competiţia pe piaţa nord americană a automobilelor de lux se intensifică. Constructorii germani Audi, BMW şi Mercedes-Benz au anunţat recent că vor adăuga capacităţi de producţie în regiune.

Potrivit analiştilor de la WardsAuto, capacităţile de producţie auto din America de Nord ar urma să urce cu 10% în următorii cinci ani pentru a ajunge la 19,6 milioane vehicule în 2020.

În plus, Volvo se va confrunta şi cu concurenţa constructorilor auto americani Ford şi General Motors, care intenţionează să investească în total 14,5 miliarde de dolari pentru relansarea mărcilor lor de lux Lincoln şi Cadillac.

Volvo Cars, companie cumpărată de conglomeratul chinez Zhejiang Geely Holding în 2010, a vândut anul trecut un număr record de aproape 466.000 de vehicule, în creştere cu 8,9%, graţie vânzărilor de pe pieţele din China şi Europa Occidentală.

În schimb, vânzările de pe piaţa din SUA au scăzut cu 8%, până la 56.000 de vehicule.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...