Ministerul Sănătăţii vrea să înfiinţeze centre regionale de genetică medicală

Ministerul Sănătăţii a pus joi în dezbatere publică un proiect de ordin de ministru care prevede înfiinţarea de centre regionale de genetică medicală, care îşi vor desfăşura activitatea la nivelul spitalelor clinice şi care vor deservi pacienţi cu boli genetice.
Economica.net - J, 04 sept. 2014, 15:10
Ministerul Sănătăţii vrea să înfiinţeze centre regionale de genetică medicală

În aceste centre vor fi diagnosticaţi pacienţii cu boli genetice şi, în colaborare cu medici din alte specialităţi, se va stabili conduita terapeutică şi de recuperare a acestora. Totodată, centrele vor avea ca obiectiv şi prevenirea apariţiei acestor boli prin diagnostic prenatal şi consilierea genetică a bolnavilor şi familiilor acestora.

Unităţile respective vor colabora şi cu compartimentele de obstetrică-ginecologie şi de reproducere umană asistată, cu scopul de a limita implicaţiile sterilităţii şi infertilităţii şi a reduce riscul gravidelor de a naşte copii cu boli genetice prin diagnostic pre-implantatoriu, tehnici de reproducere asistată şi diagnostic prenatal, arată Ministerul Sănătăţii.

‘Centrele regionale de genetică medicală vor fi conduse de către un medic şef-medic primar în specialitatea genetică medicală. (…) La nivelul Centrelor regionale de genetică medicală, se va întocmi Registrul regional de boli genetice care va cuprinde indicatori specifici – stabiliţi de către Comisia de genetică medicală a Ministerului Sănătăţii. Centrele regionale de boli genetice vor monitoriza şi vor raporta Centrului Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică datele din Registrul regional de boli genetice. Centrul Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică va centraliza datele din Registrul regional de boli genetice şi va constitui Registrul Naţional de boli genetice’, se precizează în proiect.

Potrivit referatului de aprobare, în România se nasc în fiecare an, estimativ, 7.500 – 8.000 copii cu boli genetice şi alţi circa 10.000 – 11.000 vor manifesta o boală determinată sau condiţionată genetic până la vârsta de 25 ani.

Te-ar mai putea interesa și
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la lotul 2 au ajuns la stadiul de 72% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la lotul 2 au ajuns la stadiul de 72% – CFR SA
Lucrările de electrificare și reabilitare a lotului 2 Aghireș - Poieni din cadrul liniei de cale ferată Cluj - Oradea au ajuns la un stadiu de 72%, informează miercuri CFR Infrastructură.......
Gigantul sud-coreean SK Hynix se aşteaptă să obţină 29 miliarde de dolari în urma listării în SUA
Gigantul sud-coreean SK Hynix se aşteaptă să obţină 29 miliarde de dolari în urma listării în SUA
SK Hynix Inc a anunţat miercuri că intenţionează să obţină 45.450 miliarde woni (29,43 miliarde de dolari) în urma ...
Autostrada Moldovei A7. E oficial! Centura Bacău va fi închisă din 15 iulie pentru contectarea cu noile tronsoane
Autostrada Moldovei A7. E oficial! Centura Bacău va fi închisă din 15 iulie pentru contectarea cu noile tronsoane
Circulația auto pe Centura Bacău va fi închisă începând cu data de 15 iulie, pentru lucrări de conectare cu noile ...
România, pe locul 11 în Europa ca număr de proiecte derulate cu investiţii străine directe, în 2025 (raport EY)
România, pe locul 11 în Europa ca număr de proiecte derulate cu investiţii străine directe, în 2025 (raport EY)
Fluxurile de investiţii străine directe (ISD) în România au revenit, în 2025, la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul ...