Ministerul Sănătăţii vrea să înfiinţeze centre regionale de genetică medicală

Ministerul Sănătăţii a pus joi în dezbatere publică un proiect de ordin de ministru care prevede înfiinţarea de centre regionale de genetică medicală, care îşi vor desfăşura activitatea la nivelul spitalelor clinice şi care vor deservi pacienţi cu boli genetice.
Economica.net - J, 04 sept. 2014, 15:10
Ministerul Sănătăţii vrea să înfiinţeze centre regionale de genetică medicală

În aceste centre vor fi diagnosticaţi pacienţii cu boli genetice şi, în colaborare cu medici din alte specialităţi, se va stabili conduita terapeutică şi de recuperare a acestora. Totodată, centrele vor avea ca obiectiv şi prevenirea apariţiei acestor boli prin diagnostic prenatal şi consilierea genetică a bolnavilor şi familiilor acestora.

Unităţile respective vor colabora şi cu compartimentele de obstetrică-ginecologie şi de reproducere umană asistată, cu scopul de a limita implicaţiile sterilităţii şi infertilităţii şi a reduce riscul gravidelor de a naşte copii cu boli genetice prin diagnostic pre-implantatoriu, tehnici de reproducere asistată şi diagnostic prenatal, arată Ministerul Sănătăţii.

‘Centrele regionale de genetică medicală vor fi conduse de către un medic şef-medic primar în specialitatea genetică medicală. (…) La nivelul Centrelor regionale de genetică medicală, se va întocmi Registrul regional de boli genetice care va cuprinde indicatori specifici – stabiliţi de către Comisia de genetică medicală a Ministerului Sănătăţii. Centrele regionale de boli genetice vor monitoriza şi vor raporta Centrului Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică datele din Registrul regional de boli genetice. Centrul Naţional de Statistică şi Informatică în Sănătate Publică din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică va centraliza datele din Registrul regional de boli genetice şi va constitui Registrul Naţional de boli genetice’, se precizează în proiect.

Potrivit referatului de aprobare, în România se nasc în fiecare an, estimativ, 7.500 – 8.000 copii cu boli genetice şi alţi circa 10.000 – 11.000 vor manifesta o boală determinată sau condiţionată genetic până la vârsta de 25 ani.

Te-ar mai putea interesa și
Qatarul estimează că producția sa de gaze naturale lichefiate va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul estimează că producția sa de gaze naturale lichefiate va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul anticipează că producţia de gaze naturale lichefiate (GNL) va reveni la normal în câteva săptămâni, a declarat premierul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani într-un interviu publicat......
Autostrada Unirii A8: CNIR a primit 14 oferte pentru supervizarea lucrărilor la tronsonul de la granița cu Republica Moldova
Autostrada Unirii A8: CNIR a primit 14 oferte pentru supervizarea lucrărilor la tronsonul de la granița cu Republica Moldova
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) informează că a primit, astăzi, 14 oferte la contractul pentru supervizarea ...
Schimbări la divizia Consumer Brands Romania aparținând companiei Henkel. Mario Altan preia funcția de General Manager
Schimbări la divizia Consumer Brands Romania aparținând companiei Henkel. Mario Altan preia funcția de General Manager
Henkel Romania anunță schimbări în top-managementul diviziei sale Consumer Brands, începând cu data de 1 iunie 2026. ...
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
Primăria Municipiului București (PMB) anunță miercuri că va da în folosință de la 1 iulie Park & Ride Pantelimon ...